Asa am trait Simona Halep - Elena Rybakina in finala de la Dubai

Sambata dupa ora 17:00 am transmis live text in aceasta pagina finala turneului WTA de la Dubai in care s-au intalnit Simona Halep si Elena Rybakina.

Dubai - Finala SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep 3 6 7
Elena Rybakina 6 3 6

SET 3, 7-6 Rybakina trimite afara dupa un schimb urias si Halep se arunca pe jos de bucurie. Nici ea nu stie cum a rezistat in fata tenisului aratat de Rybakina in acest meci.

Tie-break: 0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 2-3, 3-3, 3-4, 4-4, 4-5, 5-5, 6-5, 7-5.

SET 3, 6-6 Halep isi pierde serviciul. Diferenta de forta evidenta intre cele doua jucatoare. Avem tie-break/

SET 3, 6-5 Senzational game reusit de Halep, un game de mare lupta cu Simona supusa la o defensiva continua. In cele din urma Halep obtine break-ul pe greselile fortate si nefortate ale adversarei.

SET 3, 5-5 Halep rezista la serviciu si trimite setul in decisiv.

SET 3, 4-4 Forehand castigator reusit de Halep la 40-15. Ajungem intr-un moment decisiv al finalei. Fiecare punct cantareste enorm.

SET 3, 3-3 Aparitia lui Apostu Efremov se vede imediat in jocul Simonei. Egalitate cu revenire de la 1-3.

SET 3, 2-3 Revine Simona si recupereaza break-ul rapid. Apostu Efremov este chemat la banca.

SET 3, 1-3 Halep isi pierde serviciul cu minge de break la 30-40.

SET 2, 6-3 Minge de set Halep dupa un serviciu as la 30-30. Apoi Rybakina trimite afara dupa un schimb si meciul ajunge in decisiv.

SET 2, 5-3 Halep reuseste break-ul din a patra incercare. Un game extrem de lung si de disputat, cu Rybakina lovind puternic ca o masina de tenis din spatele terenului.

SET 2, 4-3 In loc de 5-1 se face 4-3 si aceasta dupa ce Halep isi pierde serviciul la zero.

SET 2, 4-2 Doua mingi de break Halep dupa cea mai buna lovitura din finala, un rever castigator in lung de linie. Rybakina recupereaza cu plusul de forta din spatele terenului. Sanse importante ratate de Halep.

SET 2, 4-1 Halep castiga acest game in care Rybakina a revenit de la 0-40. Se inmultesc erorile in jocul sportivei din Kazahstan.

SET 2, 3-1 Break la zero reusit de Halep. Primul break pentru Simona in acest meci.

SET 2, 2-1 Game solid de serviciu reusit de Halep. Un singur punct obtinut de Rybakina, jucatoare care greseste in continuare foarte putin.

SET 2, 1-1 Rybakina egaleaza cu un rever castigator in coltul terenului. Lung de linie gasit de kazaha, fara nicio speranta pentru Halep.

SET 2, 1-0 Halep pentru prima data la conducere in aceasta finala. Acesta e incurajata puternic din tribune.

SET 1, 3-6 Dubla greseala comisa de Rybakina la minge de set. In cele din urma jucatoarea din Kazahstan a inchis setul, dar nu inainte ca Halep sa rateze minge de break. Artemon Apostu Efremov vine la banca pentru discutii.

SET 1, 3-5 Game la zero obtinut de Halep pe propriul serviciu. Un game incheiat cu forehand castigator in lung de linie.

SET 1, 2-5 Halep loveste cu reverul in lung de linie mai mult sa scape de minge. Trimite afara si Rybakina se distanteaza pe tabela.

SET 1, 2-4 Rybakina tine mingea in joc si Halep trimite afara pentru primul break al meciului.

SET 1, 2-3 Primele semne de nervozitate la Simona Halep dupa o noua eroare nefortata. Serviciul Elenei Rybakina de neatins pana acum.

SET 1, 1-2 Rybakina ramane autoritara la serviciu. Deocamdata Halep n-a avut nicio sansa de break.

SET 1, 1-1 Halep salveaza minge de break in acest game, unul extrem de lung.

SET 1, 0-1 Rybakina isi castiga game-ul de serviciu la 30. Doua erori nefortate comise de Halep.

17:12 Incepe finala cu Rybakina la serviciu.

17:06 Cele doua jucatoare au iesit pe teren si se pregatesc de incalzire.

Pentru Simona Halep este prima finala a anului si a doua din cariera la Dubai, dupa cea castigata in 2015.

Simona Halep disputa a 37-a finala din cariera, pana acum jucatoarea noastra adunand 19 titluri.

Elena Rybakina se afla la a patra finala din 2020, dupa cea castigata la Hobart si cele pierdute la Shenzhen si Sankt Petersburg.

Va fi a doua intalnire intre Halep si Rybakina, dupa Wuhan 2019, cand sportiva originara din Constanta a abandonat la 5-4 in primul set pentru kazaha.