Sepsi – Petrolul 2-0. Dubla lui Rondon aduce victoria covasnenilor

Etapa a 18-a din Liga 1 a debutat, vineri seara, cu victoria obtinuta de Sepsi pe teren propriu cu Petrolul, scor 2-0.

Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate de Mario Rondon, in minutele 16 si 56.

Cosmin Matei a marcat si el in partea secunda dupa o incursiune in careu, dar reusita acestuia a fost invalidata de VAR dupa mai multe minute de analiza si deliberari.

Sepsi ajunge la un punct in spatele celor de la Petrolul in clasament dupa acest succes, ploiestenii ocupand in continuare pozitia a sasea, cu 26 de puncte.

Sepsi: Niczuly – Aganovic (Ciobotariu 90), Ninaj, Tamaş, Dumitrescu - Păun, Rodriguez, Şefănescu – Rondon (R. Varga 64), C. Matei (Achahbar 90), Safranko. Antrenor: Cristiano Bergodi;

Petrolul: Vâlceanu -  Mathaus (Ivanovski 60), Meijers, Huja - Borţa (Pashov 46), Jair, Takayuki, Ţicu – Cioiu (Budescu 46), Grozav (Manzala 86), Dumitriu (Cebotaru 60). Antrenorul: Nicolae Constantin

Cartonaşe galbene: Ninaj 75, Ştefănescu 89 / Mathaus 52.

Arbitri: George Găman - George Neacşu, Vladimir Urzică.