1
0
Farul

Sepsi - Farul 1-0. Un penalty a decis meciul

Etapa a 19-a din CASA Liga 1 a continuat, duminica, de la ora 17:00, cu meciul Sepsi Sf.Gheorghe - Farul Constanta.

O partida decisa de lovitura de la 11 metri transformata de Bogdan Mitrea, in minutul 7.

Farul a avut un gol anulat in prima repriza la Ely Fernandes pentru un offside la limita.

Acelasi Ely Fernandes a sters bara cateva minute mai tarziu cu un sut din marginea careului.

Sepsi a ratat desprinderea prin Golofca in partea secunda, cand acesta a scapat singur cu portarul si a trimis pe langa.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov (Aganovici '44), Ninaj, B. Mitrea, R. Ispas (Dumitrescu '59) - Bărbuţ (Golofca '59), N. Păun, Eder Gonzalez, Ştefănescu - Achahbar (Fofana '70), Luckassen (Ciunciukov '70). Antrenor Cristiano Bergodi;

Farul:  Aioani - Mladen, Larie, Ghiţă, De Nooijer - Purece (Romario Pires '59), Artean, Ciobanu (Chiţu '60) - Ely (Enes Sali '75), Jefte Betancor (A. Petre '39), Pitu (Grameni '59). Antrenor Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Aganovici '51 / Purece '26;

Arbitri: Ionuţ Coza - Radu Ghinguleac şi Marius Marica.

18:56

Final de meci.

63'

Golofca scapa singur cu portarul Aioani si trimite incredibil pe langa poarta. Un raspuns la intrebarea de ce nu s-a impus Golofca la FCSB si CFR Cluj!

55'

Luckassen suteaza peste poarta Farului.

46'

A inceput partea secunda.

17:49

Pauza la Sf.Gheorghe. Gazdele in avantaj, scor 1-0.

34'

Jefte Betancor, golgeterul Farului si al campionatului, nu mai poate continua. Intra Adi Petre.

25'

Sut in forta trimis de Artean pe langa poarta gazdelor.

21'

Acelasi Ely Fernandes sterge bara din dreapta a portii lui Niczuly.

20'

Ely Fernandes marcheaza, dar golul celor de la Farul este anulat pentru o pozitie de offside.

7'

Gol Mitrea!

Sepsi deschide scorul din lovitura de la 11 metri prin Bogdan Mitrea.

1'

A inceput meciul de la Sf.Gheorghe.

13:36

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 13 ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus covăsnenii, de patru ori au câştigat dobrogenii, iar alte șase jocuri s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă: 9 august 2021, Farul - Sepsi OSK 1-0, marcator Jefte Betancor.