0
1
CS Mioveni
Krasniqi 51'

Sepsi – CS Mioveni 0-1. Prima victorie a sezonului pentru argeseni, a treia infrangere consecutiva pentru covasneni

Echipa CS Mioveni a spart gheata in noul sezon de Liga 1 si a obtinut primul succes in deplasarea de la Sf.Gheorghe contra celor de la Sepsi, vineri seara, in deschiderea etapei a 9-a.

Albanezul Blerim Krasniqi a marcat unicul gol al meciului in minutul 53.

Flavius Stoican il introdusese pe Krasniqi la pauza in locul lui Stefan Blanaru si albanezul a rasplatit increderea antrenorului sau.

Etapa precedenta Krasniqi a ratat o lovitura de la 11 metri in meciul de pe teren propriu incheiat la egalitate cu UTA (1-1).

Stoican spunea atunci despre jucatorul sau ca “poate fi cel care va marca etapa urmatoare golul victoriei”, ceea ce s-a si intamplat.

De unde in primele sase etape nu avusese nicio infrangere, Sepsi contabilizeaza al treilea esec la rand, iar postul italianului Cristiano Bergodi incepe sa se clatine serios.

CS Mioveni scapa de ultima pozitie in clasament si urca pana pe 14.

Lanterna rosie a fost preluata de Chindia Targoviste, una dintre cele doua formatii inca fara victorie in actualul sezon. Cealalta este Universitatea Cluj.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, Bălaşa, Ispas  - C. Matei (Tudorie 59), N. Păun, Aganovic (Francisco Junior 59) - I. Gheorghe (Golofca 60), Rondon (Bărbuţ 82), Ştefănescu. Antrenor: Cristiano Bergodi.

CS Mioveni: I. Popescu - A. Iacob, Scarlatache, Garutti - Oancea, Pop, Lixandru, Trif(Burnea 90) – Buziuc (Kabananga 64), Blănaru (Krasniqi 46), Rădescu (D. Toma 72). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Bălaşa 46, Rondon 65 / D. Toma 73.

Arbitri: George Găman - Daniel Mitruţi, Marius Marchidanu.

20:43

90'

Lovitura libera pentru Sepsi. Stefanescu trimite in careu, iar balonul e respins in afara terenului de Scarlatache.

82'

Barbut in locul lui Rondon la gazde.

80'

Dimitrov incearca sutul din afara careului. Retine acelasi Popescu.

79'

Popescu intervine la o minge care il cauta pe Tudorie.

73'

Abia intrat pe teren de un minut, Daniel Toma (Mioveni) este avertizat de arbitru.

57'

Niczily retine reluarea lui Garutti cu capul dupa o lovitura libera.

51'

Gol Krasniqi!

Mioveni deschide scorul prin albanezul Krasniqi, cel care a ratat penalty etapa trecuta.

48'

Super interventie din partea lui Popescu la reluarea lui Rondon din interiorul careului.

46'

Blerim Krasniqi intra in locul lui Blanaru la oaspeti.

46'

Balasa (Sepsi) pentru o intrare prin alunecare.

46'

Start de repriza secunda.

24'

Bara transversala salveaza Mioveniul la reluarea lui Balasa.

3'

Matei respinge de pe linia portii reluarea lui Radescu (Mioveni) dupa o centrare din corner.

1'

Start de partida la Sf.Gheorghe.

0'

SEPSI: Niczuly - Dimitrov, Balasa, Ninaj, Ispas - Aganovic, Paun, Matei - I.Gheorghe, Rondon, Stefanescu.

MIOVENI: Popescu - Iacob, Scarlatache, Garutti - Oancea, Lixandru, Pop, Trif - Radescu, Blanaru, Buziuc.

Arbitru: George Gaman.

16:08

Avancronica

Sepsi OSK şi CS Mioveni s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în stagiunea precedentă, atunci când covăsnenii au câştigat două jocuri, iar o partidă s-a terminat cu victoria argeşenilor.

Prima confruntare a avut loc pe 2 august 2021, Sepsi OSK - CS Mioveni 1-2.

Cea mai recentă dispută directă din campionat: 13 martie 2022, Sepsi OSK - CS Mioveni 3-1, marcatori Alexandru Tudorie - dublă, Marius Ştefănescu, respectiv Ionuţ Balaur.