Academica Clinceni

Sepsi - Academica Clinceni 1-0 in playoff

Echipele Sepsi Sf.Gheorghe si Academica Clinceni au deschise etapa a 4-a in CASA Liga 1 - Playoff.

Brian Nouvier a marcat unicul gol al meciului in minutul 36.

Scapat singur cu portarul din pasa lui Eder Gonzalez, Nouvier a marcat cu un sut din 12 metri.

Sepsi: Niczuly – Aganovici, Bouhenna, Mitrea, Ştefănescu – Achahbar (Purece '63), Eder Gonzalez (Kovacs '63), Vaşvari – Petrila (Golofca '46), Dumiter (Safranko '68), Nouvier (Fl. Ştefan '83). Antrenor Leo Grozavu;

Academica: Ureche – Paşov (Andronic '46), Patriche, Gardoş (Ciandarov '65), Dobrescu (Longher '87) – Cascini, Ventura – Achim, Rusescu, Cordea (Pîrvulescu '73) – Ciunciucov. Antrenor Ilie Poenaru (pe bancă a stat Marin Dună, Poenaru fiind bolnav de Covid-19).

Cartonaşe galbene: Mitrea '55, Eder Gonzalez '59, Dumiter '66 / Ventura '3, Andronic '60.

Arbitri: Andrei Chivulete - Marius Marica, Andrei Constantinescu - Florin Marcu.

18:22

72'

Sepsi aproape de 2-0 la sutul lui Golofca de la distanta.

46'

Golofca in locul lui Petrila la gazde.

46'

17:18

Sepsi intra in avantaj la cabine.

43'

Acelasi Nouvier patrunde in careu si trimite alaturi.

38'

Gol Nouvier!

Sepsi deschide scorul prin Nouvier.

28'

Ocazie ratata de gazde prin Achahbar.

18'

Sut slab trimis de Gonzalez .

3'

Primul galben al meciului este incasat de Ventura (Academica).

1'

A inceput meciul.

0'

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Aganovic, Bouhenna, Mitrea, Ştefănescu – Achahbar, Gonzalez, Vaşvari – Petrila, Dumiter, Nouvier.

Academica Clinceni: Ureche – Pashov, Patriche, Gardoş, Dobrescu – Cascini, Ventura – Achim, Rusescu, Cordea – Chunchucov.

13:19

Avancronica

Sepsi OSK şi Academica s-au mai întâlnit de șase ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte două victorii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 24 august 2019, Academica - Sepsi OSK 1-1, marcatori Eugeniu Cebotaru, respectiv Goran Karanovic.

Cea mai mare diferenţă de scor: 10 decembrie 2019, Sepsi OSK -  Academica 4-0.

Cea mai recentă întâlnire directă: 20 februarie 2021, Sepsi OSK - Academica 0-0.