1
Hermannstadt
Alhassan 79'

Asa am trait Poli Iasi - Hermannstadt

De la ora 14:00 am transmis live text in aceasta pagina duelul ultimelor doua clasate din playout-ul Ligii 1: Poli Iasi - Hermannstadt.

15:56

90'

Nu mai putin de cinci galbene acordate de Coltescu dupa minutul 90. Cristea si Cana de la gazde, respectiv Pereira, Pires si Dilbea de la oaspeti.

88'

A intrat la gazde si Cana in locul lui Zajmovic.

87'

Zaharia in locul lui De Iriondo la gazde.

83'

Pires intra in locul lui Yazalde la oaspeti.

79'

Gol Alhassan!

Abia intrat in teren de cateva minute Alhassan deschide scorul cu un sut din interiorul careului.

74'

Dubla inlocuire la oaspeti: Bagaric in locul lui Addae si Alhassan in locul lui Belu.

69'

Vega in locul lui Vanzo la gazde.

51'

Scarlatache este al doilea jucator al oaspetilor avertizat.

50'

Corner la poarta gazdelor ramas fara rezultat pe tabela.

46'

A inceput repriza secunda.

14:49

Sebastian Coltescu pune capat primei reprize. 0-0 in Copou intre ultimele doua clasate din playout.

45'

Lovitura de cap trimisa de Belu peste poarta gazdelor.

45'

Dilbea, capitanul oaspetilor, suteaza mult pe langa poarta.

42'

Zajmovic trimite cu capul peste poarta dupa o centrare din stanga.

42'

Sut trimis de Popadiuc spre poarta oaspetilor. Minge deviata in corner.

37'

Petrescu (Hermannstadt) vede cartonasul galben.

28'

Petrescu centreaza pe scurt si Dilbea reia cu capul peste poarta gazdelor.

27'

Portarul gazdelor Brinza iese din careu si se alege cu un galben pentru un hent comis la limita suprafetei de pedeapsa.

26'

Corner pentru oaspeti. Viera ataca mingea si trimite pe langa poarta.

24'

Zajmovic suteaza peste poarta sibienilor.

14'

Schimbare si la oaspeti: Petrescu in locul lui Buzan.

5'

Popadiuc intra in locul lui Stan (Poli Iasi).

1'

A început meciul.

13:44

Poli Iasi: 95 Brinza – 19 Onea, 18 De Iriondo, 3 Baxevanos, 24 Busu – 22 Gaitan, 8 Passaglia – 20 Soares, 11 Vanzo, 29 Stan – 9 Zajmovic.

Hermannstadt: 13 Cristiano – 77 Matel, 12 Viera, 27 Scarlatache, 25 Oprut – 70 Belu, 5 Dalbea, 90 Addae, 19 Buzan – 21 Mayoral, 28 Yazalde.

13:17

Un meci intre ultimele doua clasate din playout. Doar una va spera la salvare dupa acest meci in functie de rezultat.

Moldovenii vin după o victorie mare reuşită la Arad, scor 2-1, şi speră să bifeze şi primul succes pe teren propriu din play-out (trei înfrângeri din trei jocuri). De partea cealaltă, sibienii au bifat două victorii în deplasare în această fază a competiţiei, 1-0 cu UTA şi 1-0 cu FC Voluntari.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 10 ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus ieşenii, de patru ori a câştigat FC Hermannstadt, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă: 12 aprilie 2021, Poli Iaşi - FC Hermannstadt 1-0, gol înscris de Doru Popadiuc. Acesta a fost şi singurul duel dintre antrenorii Nicolo Napoli şi Eugen Beza.