1
0
Gaz Metan

Poli Iasi, victorie la limita cu Gaz Metan Medias

Dupa dusul rece din Stefan cel Mare echipa Poli Iasi a obtinut victoria pe teren propriu in confruntarea cu Gaz Metan Medias, scor 1-0.

Alexandru Zaharia, fost echipier la Gaz Metan, a marcat unicul gol al meciului in minutul 29.

Gaz Metan a ratat cea mai mare ocazie in partea secunda la sutul lui Chamed spre coltul scurt blocat de portarul Ruben Mino.

Poli Iasi acumuleaza 31 puncte si face un salt de patru pozitii pana pe locul sapte in clasament, la doua puncte de playoff.

Gaz Metan ramane cu 29 de puncte si ocupa pozitia a 10-a in clasament.

Poli Iaşi: Ruben Mino - Bosoi, Gardoş, Frăsinescu, Sin - Zaharia, Mihalache, Semedo (Mihăescu ’82), Burlacu (Panţîru ’76) - D. Flores (Bădic ’88), Garros. Antrenor: Flavius Stoican;

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Creţu, I. Cristea, M. Constantin, Romeo – Fofana (Chamed ’59), Luis Aurelio – Olaru (Mailat ’81), Ivanov, Ely Fernandes – Yazalde (Rondon ’76). Antrenor: Edward Iordănescu;

Cartonaşe galbene: Sin ’61 , Bosoi ’89, Zaharia ’89, Ruben Mino ‘90+3 / Fofana ’45, Cristea ’57, Creţu ’63, Ely Fernandes ‘88;

Arbitru de centru Radu Petrescu.

20:22

78'

Chamed il intinde pe Mino cu un sut la coltul lung. Cea mai mare ocazie a meciului pentru Gaz Metan.

71'

Centrare a lui Olaru din dreapta si Chamed reia cu capul in bratele lui Mino.

63'

Valentin Cretu incaseaza si el un galben.

61'

Andrei Sin este primul jucator care primeste galben din tabara gazdelor.

59'

Chamed intra in locul lui Fofana la Gaz Metan. Prima inlocuire a meciului.

57'

Iulian Cristea este al doilea jucator avertizat de la oaspeti.

46'

S-a reluat partida.

19:16

Pauza in Copou.

45'

Mihalache sutaeza in forta si Plesca respinge peste poarta. A fost ultima faza a reprizei.

45'

Fofana vede primul galben al meciului pentru un fault in propria jumatate.

28'

Gol Zaharia!

Alexandru Zaharia deschide scorul pentru Poli Iasi cu o reluare din interiorul careului. Apararea Mediasului surprinsa pe calcaie la o pasa de peste 30 de metri care l-a cautat pe Burlacu. Mingea respinsa in fata de Plesca e reluata in poarta de Zaharia.

16'

Zaharia trimite o pasa lunga pentru Garros, spaniolul intra in careu unde este preluat de Cristea. Repunere din 6 metri pentru Gaz Metan.

13'

Centrare a lui Flores din corner si fundasul Mihalache reia cu capul pe langa poarta.

1'

A inceput meciul de la Iasi.

0'

Poli Iasi: 1. Mino - 8. Bosoi, 24. Gardos, 23. Frasinescu, 19. Sin - 90. Zaharia, 4. Mihalache, 22. Semedo, 9. Burlacu - 11. Garros, 10. Flores.

Gaz Metan: 12. Plesca - 20. Cretu, 15. Cristea, 23. Constantin, 80. Romeo - 17. Fofana, 6. Luis Aurelio - 10. Olaru, 4. Ivanov, 11. Ely Fernandes - 88. Yazalde.

23:13

CSM Poli vs Gaz Metan în Liga 1: 11 jocuri - 6 victorii Poli - două remize - trei succese Gaz Metan.

Palmares cu Poli gazdă: 5 jocuri - 3 succese Poli Iaşi - o remiză - o victorie Gaz Metan.

Cea mai recentă confruntare directă: 30 septembrie 2018, Gaz Metan - CSM Poli Iaşi 1-0 (gol înscris de Ely Fernandes, pasator Andrei Cristea).

Flavius Stoican vs Edward Iordănescu în Liga 1: 3 jocuri - o victorie Stoican - o remiză - o victorie Iordănescu.

Flavius Stoican vs Gaz Metan în Liga 1: 7 jocuri - două victorii - 3 remize - două înfrângeri.

Edi Iodănescu vs CSM Poli Iaşi în Liga 1: 5 jocuri - două victorii - o remiză - două înfrângeri.