1
FC Botosani
Vasvari 42'

Pandurii salveaza remiza dintr-un 11 metri in prelungiri

Condusa mai bine de o repriza de FC Botosani pe teren propriu, Pandurii a fost echipa mai prezenta in joc in partea secunda si in minutele suplimentare a egalat printr-o lovitura de la 11 metri acordata la ultima faza a meciului. Botosani ramane fara victorie de 11 meciuri in deplasare!

Nu mai putin de trei penalty-uri a acordat centralul Catalin Popa in meciul de la Drobeta Turnu Severin. Primul, in minutul 13, obtinut de Golofca la un duel cu Ilie a fost ratat de Vasvari sau, altfel spus, aparat de Popescu.

Cu patru minute inaintea pauzei acelasi neobosit Golofca a cazut secerat in careu la o interventie rudimentara din partea lui Samson Nwabueze, insa acelasi Vasvari n-a mai ratat tinta a doua oara.

Pandurii a controlat cu autoritate jocul in partea secunda pe fondul retragerii totale a botosenenilor si Pacurar rata in minutul 66 cea mai mare ocazie a gazdelor. Sut din interiorul careului blocat in extremis de Cobrea.

Gazdele au continuat sa preseze si, la ultima faza a meciului, Negrut a obtinut lovitura de la 11 metri la o tinere in care intr-un duel cu Musat.

Pacurar si-a asumat executarea loviturii sub o mare presiune reusind transformarea pentru un punct extrem de important in economia salvarii de la retrogradare.

Pandurii ramane pe loc de baraj in clasament la patru puncte de ACS Poli Timisoara, prima echipa de deasupra liniei.

22:20

Catalin Popa pune capat meciului.

90'

Gol Pacurar!

Pacurar transforma de la 11 metri si Pandurii egaleaza in extremis.

90'

Penalty in ultimul minut suplimentar al meciului pentru Pandurii. Musat l-a tinut acolo pe Negoita.

72'

Hamed suteaza printre picioarele lui Miron si mingea este blocata de Cobrea. Inca o faza buna a gazdelor. Pandurii joaca mai bine in aceste momente.

66'

Cea mai mare ocazie a gazdelor este ratata de Pacurar. Sut din careu la coltul scurt blocat de Cobrea.

65'

Mingea ajunge la Negrut in marginea careului dupa o faza promitatoare a gazdelor, dar acesta nu prinde nici de aceasta data poarta.

62'

Elek intra in locul lui Roman la Botosani.

59'

Negrut scoate lovitura libera in marginea careului oaspetilor si galbenul pentru Miron, dar tot el trage peste poarta.

46'

S-a reluat meciul. Dubla schimbare la gazde: Yasin Hamed in locul lui Zaina si Negoita in locul lui Samson Nwabueze.

21:16

Pauza la Severin.

42'

Gol Vasvari!

Vasvari nu mai rateaza tinta si deschide scorul cu o executie sigura.

41'

Golofca este secerat in careu de Samson si centralul Catalin Popa dicteaza al doilea penalty pentru Botosani.

32'

Lovitura libera a oaspetilor ramasa fara rezultat. Sutul lui Golofca din marginea careului s-a dus pe langa poarta.

15'

Vasvari executa slab de la 11 metri si Popescu intervine salvator.

13'

Penalty obtinut de Golofca la un duel cu Ilie.

7'

Lovitura libera a oaspetilor din marginea careului. Mingea trimisa de Musat este respinsa de un apartor advers.