0
0
Hermannstadt

Mioveni - Hermannstadt 0-0 in barajul de mentinere/promovare in Liga 1

Echipele CS Mioveni si Hermannstadt au incheiat la egalitate, scor 0-0, in mansa tur a barajului de mentinere/promovare in Liga 1. Un meci in care prudenta a fost cuvantul de ordine, ambele echipe amanand deznodamantul pentru retur.

Au evoluat echipele:

CS Mioveni: Popescu - Oancea, Iacob (Gherghe ’46), Garutti, Serbanica – Toma (Chindriş ’60), Veres (Massaro ’85) – Cosereanu (Rădescu ’69), Blanaru , Isfan (Şerban ’85) – Rusu. Antrenor: Alexandru Pelici.

FC Hermannstadt: Cristiano – Măţel, Vieira, Scarlatache, Oprut - Belu (Sebaihi ’68), Alhassan, Pires (Addae ’46), Oroian (Petrescu ’12) - Mayoral, Yazalde. Antrenor: Eugen Beza.

Cartonaşe galbene: Toma ’31 / Addae ’65, Scarlatache ’81, Alhassan ’83, Sebaihi ‘90+1.

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe - Marius Omuţ.

Mioveni si Hermannstadt s-au mai intalnit de trei ori in partide oficiale pana la confruntarea de sambata dupa-amiaza.

In sezonul 2017/18 din Liga 2, Mioveni si Hermannstadt au remizat, scor 1-1, pe terenul argesenilor, pentru ca in returul de la Sibiu sa fie 2-1 in favoarea gazdelor.

A trei confruntare a avut loc in Cupa Romaniei (2019), faza optimilor de finala. Hermannstadt a castigat la Mioveni, cu 2-0.

Mioveni a ajuns la barajul de promovare dupa ce a incheiat pe locul trei in playoff-ul din Liga 2.

Hermannstadt a evitat in extremis retrogradarea directa in liga secunda, dupa ce a invins in ultima etapa a playout-ului din Liga 1 pe FC Arges, iar Astra Giurgiu a pierdut in deplasare cu Viitorul.

Pentru Hermannstadt este al doilea baraj de mentinere in prima liga, dupa ce in 2019 rezista in fata celor de la U Cluj, dupa 2-0 pe Cluj Arena si 0-1 la Sibiu.

Mioveni a mai disputat un baraj de promovare chiar sezonul precedent, pierdut in fata celor de la Chindia Targoviste, 0-2 in deplasare la Ploiesti si 1-1 pe teren propriu.

17:25

Final de partida. Mioveni si Hermannstadt termina la egalitate, scor 0-0, in mansa tur a barajului de mentinere/promovare in Liga 1.

Returul e programat in 2 iunie.

82'

Blanaru reia cu capul pe langa poarta oaspetilor dupa o centrare din lovitura libera.

78'

Cristiano blocheaza sutul lui Blanaru pe contraatac.

75'

Yazalde rateaza deschiderea scorului din cativa metri la o centrare din stanga.

67'

Viera trimite cu capul pe langa poarta Mioveniului dupa un corner.

57'

David Mayoral suteaza cu stangul din afara careului peste poarta gazdelor.

46'

Cate o modificare in fiecare echipa. La gazde a intrat Robert Gheorghe in locul accidentatului Alexandru Iacob.
Christopher Addae in locul lui Romario Pires la Hermannstadt.