2
1
Dinamo

Mioveni – Dinamo 2-1. Gazdele au revenit de la 0-1 si au castigat in prelungiri

Echipele CS Mioveni si Dinamo Bucuresti s-au infruntat, joi seara, intr-un meci din etapa a 20-a, penultima din acest an competitional in Liga 1.

Mioveni a dominat prima repriza si a ratat de putin deschiderea scorului, in minutul 12, la sutul lui Oancea care a trecut putin pe langa poarta.

In minutul 44 o ocazie si mai mare a fost irosita de Blanaru. Scapat singur in careul dinamovist, atacantul gazdelor a luftat ca un amator.

Dinamo a iesit mai bine de la cabine si pe un fond bun de joc al "Cainilor" a aparut lovitura de la 11 metri la interventia lui Balaur asupra lui Sorescu.

Acesta din urma avea sa transforme pentru 0-1 pe tabela.

Finalul meciului a fost unul de cosmar pentru Dinamo si de vis pentru Mioveni, in functie de unghiul din care e privit rezultatul.

Iliev a provocat penalty in duel cu Rusu, iar Sanoh a adus egalarea cu un sut sigur.

Argesenii au fortat victoria si au obtinut-o in urma voleului trimis de Rusu din marginea careului pe coltul scurt. Un gol care poate fi pus, fara exagerare, din nou pe statul de plata al bulgarului Iliev.

Salt important de trei locuri in clasament pentru Mioveni, formatie care ajunge pe locul 11, cu 20 de puncte.

Dinamo ramane tintuita in penultima pozitie a ierarhiei, cu 40 de goluri primite, avand cea mai slaba aparare alaturi de cea a Clinceniului.

Au evoluat echipele:

CS Mioveni: Ducan – Balaur (Coşereanu ’77), Scarlatache, Garutti – Oancea, Panait (Toma ’64), Dumitriu, Burnea (Şerbănică ’65)– Buziuc (Rădescu ’77), Rusu, Blănaru (Sanoh ’50). Antrenor: Alexandru Pelici

Dinamo: Iliev – Radu (Grigore ’81), Pinto, Ehmann, Kainourgios – Itu (Nunic ’65), Răuţă (Borduşanu ’83), Carp, Torje – Ţîră (Ivanovski ’46), Sorescu. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Rusu ‘3, Sanoh ’73 / Răuţă ’18, Kainourgios ’45, Radu ’48, Sorescu ‘71.

Arbitri: Sorin Costreie - Ionel Dumitru, Florin Păunescu.

Asa am trait live meciul de la Mioveni:

Min.95 Mioveni da lovitura prin Rusu. Sut senzational din voleu si echipa gazda intoarce incredibil rezultatul.

Min.93 Sanoh marcheaza din penalty pentru 1-1!

Min.91 Iliev il loveste pe Rusu la un duel aerian. Se dicteaza penalty pentru Mioveni.

Min.62 Dinamo deschide scorul prin Sorescu din penalty.

Min.12 Sut spre coltul lung trimis de Oancea. Mingea a trecut la o palma de poarta dinamovista.

Min.3 Rusu vede primul galben al meciului pentru ca a jucat mingea cu mana la o centrare din dreapta.

17:30 A inceput meciul.

Mioveni: Ducan - Balaur, Scarlatache, Garutti - Oancea, Panait, Dumitriu, Burnea - Buziuc, Rusu, Blanaru.

Dinamo: Iliev - Radu, Pinto, Ehmann, Kenourgios - Itu, Rauta, Carp, Torje - Tira, Sorescu.

Arbitru: Sorin Costreie.

Cotele oferite de FORTUNA
Mioveni – 2.30 | Egal – 3.05 | Dinamo – 3.45

Dinamo vine dupa victoria cu Chindia, prima dupa mai bine de patru luni in campionat.

Asteptarile sunt mari in tabara “cainilor” dupa succesul din runda precedenta si obiectivul este de a castiga si pe terenul Mioveniului.

Dinamo n-a obtinut niciun punct in deplasare sezonul acesta, avand doar trei goluri marcate si nu mai putin de 25 primite!

Mioveni a pierdut precedentul meci disputat acasa, 0-2 cu Sepsi.

De cinci ori s-au mai intalnit pana acum cele doua formatii in Liga 1. De trei ori s-a impus Dinamo, o data a castigat Mioveni si o alta partida s-a incheiat la egalitate.

Singura victorie a Mioveniului a fost obtinuta chiar in tur, 1-0 in Stefan cel Mare, prin reusita lui Bogdan Rusu.