1
Gaz Metan
Chamed 73'

Hermannstadt - Gaz Metan 1-1 in derby-ul Sibiului

Etapa a 21-a din CASA Liga 1 a continuat, miercuri, cu duelul sibian dintre Hermannstadt si Gaz Metan. Un meci care s-a disputat pe terenul din Medias.

Hermannstadt a deschis scorul prin David Mayoral in minutul 57 dupa o mare eroare in apararea oaspetilor.

Chamed a adus egalarea pentru Gaz Metan Medias cu un sut spectaculos in minutul 72.

Hermannstadt: Cristiano – Măţel, Viera, I. Stoica, Issah (Pires ’65) – P. Petrescu (Belu ’56), Dâlbea, Addae (Matricardi ’65) – Mayoral – Sîntean (Vodă ’56), Ster (Aralica ’25). Antrenor: Liviu Ciobotariu

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Trif (Romeo ’64), Yuri, Larie, Butean – Deaconu (Pambou ’71), Da Silva Junior – Valente, Chamed, Horşia (Ciocan ’72) – Niţu (Sambu ’57). Antrenor: Mihai Teja

Cartonaşe galbene: Viera ’62, Belu ’69, Dâlbea ’82, Mayoral ’84, Stoica ‘87 / Larie ’66, Romeo ’79, Valente ’87, Ciocan ‘90+3

Arbitru: Bogdan Dumitrache.

16:53

73'

Gol Chamed!

Gaz Metan egalează prin Chamed cu un sut spectaculos din afara careului.

60'

Ocazie pentru gazde la sutul lui Addae care nu prinde poarta.

57'

Gol Mayoral!

Eroare masiva in apărarea oaspetilor si David Mayoral deschide scorul dupa ce a scăpat singur cu portarul.

46'

15:48

Pauza la Medias in derby-ul orasului Sibiu.

45'

Deaconu trimite peste poarta din afara careului.

45'

Valente greseste pasa decisiva, mingea revine Gazului si Deaconu trimite intr-un adversar.

24'

Aralica in locul lui Ster la Hermannstadt.

21'

Larie trimite peste poarta.

16'

Replica Hermannstadt prin Petrescu. Prinde portarul mediesenilor.

14'

Deaconu rateaza prima ocazie a meciului. Sut din afara careului scos peste bara de Cristiano.

1'

A început meciul.

0'

Hermannstadt: 13. Cristiano - 77. Măţel, 12. Viera, 4. I. Stoica, 16. Issah - 19. P. Petrescu, 5. Dâlbea, 90. Addae - 21. Mayoral - 20. Sîntean, 9. Ster.

Gaz Metan: 12. Pleşca - 7. Trif, 3. Yuri, 25. Larie, 21. Butean  - 13. R. Deaconu, 8. Da Silva Junior - 91. Valente, 10. Chamed, 22. Horşia - 9. Niţu

10:39

Avancronica

Este a 9-a confruntare a celor doua rivale din Judetul Sibiu in Liga 1.

Gaz Metan a castigat doua patru ori, doua meciuri s-au terminat la egalitate si Hermannstadt a castigat o singura data.

Singurul succes din contul grupării din Sibiu: 15 decembrie 2018, Gaz Metan - FC Hermannstadt 0-2 (au înscris Daniel Tătar şi Ionuţ Stoica).

Cele mai multe goluri s-au marcat în disputa din 3 mai 2019, Gaz Metan - FC Hermannstadt 4-1 (Mario Rondon - triplă, David Caiado / Răzvan Dâlbea).

Cea mai recentă întâlnire directă: 4 octombrie 2020, Gaz Metan - FC Hermannstadt 1-1 (Nicolao Dumitru Cardoso / Jo Santos Oliveira).