Hermannstadt invinge Chindia cu 1-0 in playout

Prima etapa din playout s-a incheiat, luni seara, la Sibiu, cu duelul dintre echipa locala Hermannstadt si Chindia Targoviste.

Debeljuh a marcat unicul gol al meciului de la Sibiu in minutul 4 dupa un corner al oaspetilor ramas fara rezultat.

Cele doua echipe au incheiat meciul cu un jucator mai putin pe teren.

Oprut (Hermannstadt) si Negut (Chindia) au fost eliminati in minutul 72 dupa ce au incasat al doilea galben.

Chindia ajunge pe loc de baraj in clasamentul din playout, in timp ce Hermannstadt trece dincolo de linia rosie.

Au evoluat echipele:

Hermannstadt: Cristiano - Almeida, Viera, Stoica, Opruţ - Romario, Dâlbea - Petrescu (Joalisson '84), Yazalde (Dumitriu '75), Cordea (Busu '60)- Debeljuh. Antrenor: Vasile Miriuţă.

Chindia Târgovişte: Moldovan - Corbu, Diallo, Benga, Martac (Dumitraşcu '83) - Neguţ, Novac, Bic, Şerban - Berisha (Cherchez '75), C.Barbu (Dangubic '46). Antrenor: Viorel Moldovan.

Cartonaşe galbene: Opruţ '63, '72, Debeljuh '81 / Neguţ '71, '72.

Cartonaşe roşii: Opruţ '72 / Neguţ '72.

Meciul a fost arbitrat de Horia Mladinovici.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în sezonul regulat 2019/2020, când sibienii au luat patru puncte din șase posibile, victorie cu 2-1 acasă şi 1-1 în deplasare.

Chindia ramane cu o victorie în ultimele şapte deplasări din campionat (7 februarie 2020, Astra - Chindia 1-2), în rest are un egal şi patru partide pierdute.