Hermannstadt - Astra 1-3. Giurgivenii trec la conducerea clasamentului in playout

Astra Giurgiu a obtinut cele trei puncte in disputa cu Hermannstadt, marti, intr-un meci din etapa a 2-a in playout-ul din CASA Liga 1.

Astra a deschis scorul prin Graovac in minutul 56. Lovitura de cap la coltul scurt dupa o centrare din stanga.

Gazdele au anulat avantajul giurgiuvenilor dupa doar cinci minute prin Matricardi dupa o faza de la coltul terenului.

Acesta i-a luat fata adversarului direct si a marcat din sase metri pentru 1-1.

Dupa alte doua minute Astra revenea la conducere prin reusita lui Valentin Gheorghe. Sut din interiorul careului la o minge respinsa de portarul Cristiano. Wuthrich fusese cel care amenintase poarta intr-o prima faza.

Astra si-a asigurat un final linistit de partida prin reuslta lui Merloi din minutul 85. Patrundere in careu si un sut cu stangul aproape de vinclu.

Formatia pregatita de Eugen Neagoe urca provizoriu pe primul loc in clasamentul din playout, in timp ce Hermannstadt ramane lanterna rosie.

FC Hermannstadt si Astra ajung la sapte meciuri in principala competitie interna. De cinci ori s-au impus giurgiuvenii, iar alte doua meciuri s-au terminat la egalitate. Sibienii mai asteapta obtinerea primului succes cu Astra.

Cea mai recenta confruntare directa fusese in 7 martie 2021, Astra - FC Hermannstadt 2-1, goluri inscrise de M. Radut, S. Krpic, respectiv D. Bagaric.

Eugen Neagoe a antrenat gruparea sibiana in editia precedenta, 10 meciuri in campionat: doua victorii - 6 remize - doua infrangeri.

Pentru Hermannstadt este a doua infrangere in ultimele sapte meciuri pe teren propriu.

Astra nu a mai pierdut in deplasare din 23 ianuarie, 1-4 cu Sepsi OSK.

Hermannstadt: Figueiredo - Matricardi, Dâlbea (Sîntean '75), I. Stoica - Măţel, Aosman, Alhassan (Addae '60), Buzan (P. Petrescu '14), Opruţ - Yazalde (Bagarici '60), Sebaihi (Aralica '75). Antrenor Eugen Beza;

Astra: Lazar - Raspopovici, Graovac, Jovanovici, Lamanje (G. Şerban '86) - Canadja, Crepulja, Wutrich - Stahl (Merloi '65), Krpici (Montini '46), Riza (V. Gheorghe '7, Balaure '87). Antrenor Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Beza (antrenor) '22. V. Negru (antrenor secund) '63, Bagarici '79 / Raspopovici '35, Merloi '67.

Arbitri: Iulian Călin - Ciprian Danşa, Adrian Popescu - Sorin Costreie.