3
Universitatea Craiova
Cicaldau 57' Vatajelu 42' Nitu 6'

Asa am trait Gaz Metan - Universitatea Craiova

Etapa a 10-a din Liga 1 a debutat, vineri seara, cu meciul de la Medias dintre Gaz Metan si Universitatea Craiova.

22:21

88'

Gol Rosu!

La prima atingere de balon, Rosu reduce din diferenta dupa o lovitura de la colt. Finalul se anunta electrizant.

66'

Corner pentru Gaz Metan si Larie trimite in bara. Vazand reluarile la faza anterioara, un penalty cat se poate de clar pentru Gaz Metan.

65'

Pigliacelli aproape sa provoace un penalty. A scapat ieftin portarul italian dupa interventia in duel cu Ely Fernandes.

64'

Minge in careu pentru aparitia lui Chamed. Sutul acestuia trece peste poarta.

57'

Gol Cicaldau!

Ce descatusase din partea lui Cicaldau, dupa ce capitanul Craiovei isi trece in cont primul gol al sezonului cu un sut din maxim 20 de metri.

46'

21:16

Pauza la Medias.

43'

Roman intra in locul lui Nitu la Craiova. Tanarul jucator acuza o problema medicala.

42'

Gol Vatajelu!

Craiova revine rapid la conducere printr-o super executie a lui Vatajelu. Un exterior in diagonala aproape de vinclu.

42'

Gol Cardoso!

Gaz Metan egaleaza prin Dumitru Cardoso cu un sut din afara careului. Ajunge la cota 3 jucatorul italo-roman.

37'

Mihaila este avertizat pentru o lovitura in saritura.

23'

Centrare din dreapta si Cicaldau reia cu capul peste poarta.

22'

Patrundere a lui Ely Fernandes si o finalizare care lasa de dorit.

17'

Centrare din corner si Ivan reia cu capul in bratele lui Plesca.

11'

O noua situatie de gol pentru Craiova ratata de Mihaila.

6'

Gol Nitu!

Luis Nitu, unul dintre jucatorii U21 din echipa Craiovei, deschide scorul cu un sut la coltul scurt.

1'

A inceput meciul si dupa doar 40 de secunde Craiova rateaza deschiderea scorului prin Vatajelu. Sut din actiune si mingea sterge transversala.

20:28

Gaz Metan: Pleşca - Romeo, M. Constantin, Larie, Velisar - Droppa, Fofana, Chamed - D. Olaru, Ely, Cardoso
Rezerve: Batista, Popa, N. Roşu, Diakota, Trif, Drăghici, Sanoh. Antrenor: Edward Iordănescu.

Universitatea Craiova: Pgliacelli - I. Martic, Kelic, Bălaşa, Vătăjelu - Ivanov, Cosic, Cicâldău - Niţu, A. Ivan, Mihăilă
Rezerve: Popescu, Măţel, Acka, Mateiu, Ş. Baiaram, Koljic, Roman. Antrenor: Victor Piţurcă.

14:41

Gaz Metan şi U Craiova s-au mai întâlnit de 8 ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus medieşenii, de 3 ori au câştigat oltenii, iar alte 3 partide s-au terminat la egalitate.

Doar două remize au reuşit craiovenii în cele 4 meciuri disputate pe terenul sibienilor.

Cea mai recentă întâlnire directă: 19 decembrie 2018, U Craiova-Gaz Metan 2-0 (dublă Alexandru Mitriţă).