1
FCSB
Vina 22'

Asa am trait Gaz Metan - FCSB

Penultima etapa din playoff debuteaza la Medias cu intalnirea Gaz Metan - FCSB. Partida a fost livetext in aceasta pagina de la ora 21:00.

22:50

70'

Cardoso centreaza in fata portii si Droppa reia cu capul putin pe langa poarta FCSB.

64'

Morutan rateaza singur cu portarul Plesca. Minge trimisa pe langa poarta.

56'

Vina rateaza dubla cu un sut din interiorul careului. Incercare de finalizare tehnica. Mingea se duce alaturi.

46'

21:46

Pauza la Medias.

41'

Gaz Metan rateaza o noua sansa de gol prin Cardoso. Sut putin peste poarta.

36'

Chamed il incearca pe Vlad cu un sut din 16 metri. Respinge portarul FCSB.

34'

Bara il salveaza pe Vlad la sutul lui Cardoso.

28'

Larie il opreste prin fault pe Adi Petre. Lovitura libera executata de Morutan pe poarta, respinge Plesca.

25'

Pantiru intervine si respinge in corner centrarea lui Butean.

22'

Gol Vina!

FCSB deschide scorul prin Vina. Super sut cu stangul de la 25 metri aproximativ.

16'

Pantea patrunde in careul gazdelor si scoate mingea in centru. Nimeni acolo la receptie.

15'

Faza de contraatac pentru FCSB. Larie il blocheaza in extremis pe Morutan.

13'

Vina il opreste pe Moura prin fault in propria jumatate de teren.

1'

Ocazie pentru Gaz Metan dupa 53 de secunde ratata de Ciocan ramas singur cu Vlad.

1'

A inceput meciul.

0'

Gaz Metan: Pleșca – Butean, Marius Constantin, Larie, Velisar – Droppa, De Moura – Ciocan, Chamed, Trif – Dumitru Cardoso.

FCSB: Vlad – Pantea, Cristea, Miron, Panțîru – Moruțan, Perianu, Vînă – Niță, Petre, Dumitru.

14:54

Avancronica

O singură victorie a reuşit Gaz Metan pe teren propriu în acest an calendaristic, 1-0 cu Dinamo (23 februarie), în rest două rezultate de egalitate şi trei înfrângeri.

Doar un succes au reuşit bucureştenii în 2020 pe teren advers, 2-1 cu FC Voluntari (6 februarie), interval în care au mai înregistrat o remiză (2-2 cu FC Botoşani) şi cinci partide pierdute.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 29 de ori în principala competiţie internă, de cinci ori au câştigat medieşenii, de 18 ori bucureştenii, iar alte șase jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Gaz Metan gazdă: 14 meciuri - 3 succese Gaz Metan - 4 remize - 7 victorii FCSB.

În sezonul regulat 2019/20, Gaz Metan a câştigat la Mediaş cu 4-0, iar în retur s-a impus FCSB cu 2-0.

Cea mai recentă întâlnire directă: 21 iunie 2020, FCSB - Gaz Metan 2-2, goluri înscrise de Florin Tănase, Adrian Petre, respectiv Sergiu Buş şi Thomas Juel Nielsen.