0
0
Dunarea Calarasi

Gaz Metan pierde primele puncte in playout

Dupa cinci victorii la rand echipa Gaz Metan Medias a pierdut primele puncte in playout intr-un meci pe teren propriu cu Dunarea Calarasi (0-0).

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Creţu, M. Constantin, Larie, Buşu - Ivanov, Luis Aurelio – Mailat (Fernandes ’79), David Caiado (Yazalde ’87), Chamed (Olaru ’65) – Rondon. Antrenor: Edward Iordănescu;

Dunăra Călăraşi: Straton - G. Enache, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Ammari, G. Simion, Ben Djemia, S. Filip (Benzar ’79) – Iancu (Henderson ‘90+2, Keyta (Ndiaye ’35). Antrenor: Dan Alexa;

Cartonaşe gelbene: Ivanov ’45, Chamed ‘60 / Filip ‘47;

Andrei Antonie a arbitrat la centru.

19:52

72'

Luchin (Calarasi) aproape de autogol. Doar corner pentru gazde in cele din urma.

60'

Chamed vede galbenul pentru o lovitura in saritura la Enache.

52'

Mario Rondon trimite balonul cu capul pe centrul portii in bratelel lui Straton.

48'

Steliano Filip vede cartonasul galben.

46'

18:51

Pauza la Medias.

45'

Ivanov vede cartonasul galben, primul al meciului.

42'

Inca o sansa de gol ratata de gazde dintr-o faza fixa. Chamed a prins poarta cu un sut de la distanta, minge respinsa de Straton in fata.

35'

Ndiaye intra in locul lui Keita la Calarasi.

21'

Caiado cauta poarta cu un sut, dar nu-l poate invinge pe Straton.

18'

Mario Rondon (Gaz Metan) reia cu capul dintr-o centrare a lui Chamed. Mingea ajunge in bratele lui Straton.

12'

Prima ocazie apartine gazdelor la sutul lui Chamed din lovitura libera. Respinge Straton in lateral.

1'

Start de partida la Medias.

17:55

13:01

Gaz Metan Medias are cinci victorii consecutive in playout, performanta unica de la introducerea acestei faze a campionatului.

35 de goluri a marcat Gaz Metan în ediţia curentă, dintre care 12 din faze fixe.

Dunărea este echipa cu cele mai puţine goluri marcate, doar 20, dintre care 8 din faze fixe.

Cele două echipe s-au mai întâlnit pe prima scenă doar în sezonul regulat 2018-2019, când de fiecare dată au terminat la egalitate şi fără gol marcat.