2
CSM Poli Iasi
Jo Santos 81' Mendes 36'

CSM Poli Iasi se apropie de playoff

Echipa CSM Poli Iasi a obtinut, vineri seara, doar a patra victorie in acest sezon de Liga 1 Betano, dupa 2-0 in deplasare contra lui Gaz Metan Medias. Cu acest succes echipa lui Flavius Stoican a ajuns la cota 18 puncte si a egalat-o pe ACS Poli Timisoara in clasament, ocupanta locului opt.

Pedro Mendes a deschis scorul in finalul primei reprize cu o reluare din interiorul careului, la o faza in care apararea Mediasului si-a aratat limitele.

Golul iesenilor a venit dupa rateaza lui Manole din minutul 33, cand jucatorul Gazului a avut deschiderea scorului in bocanc.

Jo Santos avea sa inchida tabela in minutul 81 pe contraatac.

Gazdele au terminat meciul in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Lokaj in prelungiri.

Gaz Metan Mediaş: Greab - Zderic, Sîrghi (Danci '61), Akaki, De Vriese (Curtean '46) - Neagu, Bic - R. Romeo, Manole, Chamed (Golubovici '54) - Lokaj. Antrenor: Cristian Pustai.

CSM Poli Iaşi: Kelava - Sin, Mihalache, Frăsinescu, Bădic - Cioinac, Qaka - Platini (Spătaru '78), Pedro Mendes, Panţîru (Danale '88) - Jo Santos (Cisse '90). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Lokaj '32, '90+3, Neagu '42, R. Romeo '82 / Jo '74, Bădic '83

Arbitru: Andrei Antonie.

19:49

Se incheie meciul de la Medias cu victoria fara dubii a oaspetilor.

90'

Cartonas rosu !

Lokaj este eliminat si Gazul termina meciul in zece.

81'

Gol Jo Santos!

Brazilianul Jo scapa pe contraatac si majoreaza avantajul Iasiului cu o minge saltata peste portar.

74'

Galben primit de Jo pentru un fault in atac la Danci.

60'

Danci intra in locul lui Sarghi, ultima modificare la gazde.

54'

Kelava respinge in corner un sut de la peste 30 de metri.

54'

Golubovic intra in locul lui Chamed.

46'

Curtean a intrat la gazde in locul lui De Vriese.

46'

18:53

Pauza la Medias.

42'

Galben incasat de Neagu pentru o intrare cu talpa asupra lui Cioinac.

36'

Gol Mendes!

Iasiul deschide scorul prin Pedro Mendes cu o reluare din fata portii.

33'

Kelava iese neinspirat din poarta Iasiului si Manole trimite agonizant pe langa poarta. Corner pentru gazde.

26'

Contact dur intre Sarghi de la gazde si Jo Santos de la oaspeti. Jocul este oprit.

17'

Mendes trimite pe langa poarta.

2'

Replica iesenilor prin Pintaru al carui sut din marginea careului trece pe langa poarta.

1'

Prima ocazie a meciului apartine gazdelor si este ratata de Chamed dupa un balon pierdut de Frasinescu in propria jumatate.