1
Astra Giurgiu
Montini 89'

Gaz Metan - Astra Giurgiu 2-1 in playout. Morar aduce victoria in minutul 90+2

Gaz Metan Medias este salvata in proportie de 99% dupa victoria cu Astra Giurgiu, scor 2-1.

Ovidiu Horsia a deschis scorul cu o lovitura de cap in minutul 60 din centrarea lui Ronaldo Deaconu.

Un gol marcat de Gaz Metan in superioritate numerica, dupa ce Ljuban Crepulja a fost eliminat in minutul 41 pentru al doilea cartonas galben.

Italianul Mattia Montini, jucator introdus in minutul 69, a egalat pentru Astra in minutul 89 cu o lovitura de cap. David Bruno a centrat din actiune.

In minutul 90+2 Vlad Morar a marcat golul victoriei pentru Gaz Metan din pasa lui Ovidiu Horsia.

Gaz Metan: Pleşca – Baco, Larie, Trif – Butean, Gabriel Moura, Alceus (Chamed '46), Deaconu (Romeo '71), Velisar  (Horşia '56)– Costea (Morar '18), Valente (Pambou '71). Antrenor: Mihai Teja.

Astra: Popa – David Bruno, Graovac, Jovanovic, Lamanje  (Canadjija '69)– Gheorghe (Găman '58), Crepulja, Boe-Kane (Balaure '78)– Stahl (Merloi '78), Krpic (Montini '69), Răduţ. Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Alceus '38 / Crepulja '22, '41, Boe-Kane '27, Jovanovici '67.

Cartonaş roşu: Crepulja '41.

Arbitri: Iulian Călin – Radu Adrian Ghinguleac, Sebastian Eugen Gheorghe – Szabolcs Kovacs.

15:24

Final de meci.

90'

Cartonase galbene pentru Romeo (gazde) si Balaure (oaspeti).

90'

Gol Morar!

Ovidiu Horsia paseaza decisiv pentru golul de 2-1 marcat de Vlad Morar in minutul 90+2.

89'

Gol Montini!

Italianul Mattia Montini egaleaza din pasa lui David Bruno. Gol in inferioritate numerica pentru Astra.

78'

Ultimele doua modificari la oaspeti: Balaure in locul lui Boe-Kane si Merloi in locul lui Stahl.

71'

Modificare dubla si la gazde: Romeo in locul lui Deaconu si Pambou in locul lui Valente.

69'

Dubla schimbare la oaspeti: Montini in locul lui Krpic si Canadija in locul lui Lamanje.

67'

Galben incasat de Igor Jovanovic (Astra).

60'

Gol Horsia!

Centrare din dreapta si Ovidiu Horsia reia cu capul in poarta pentru 1-0.

58'

Gaman in locul lui Valentin Gheorghe la oaspeti.

56'

Horsia a intrat in locul lui Velisar (Gaz Metan).

46'

Chamed in locul lui Alceus la gazde.

46'

S-a reluat partida.

14:17

Pauza la Medias.

41'

Oaspetii raman in zece dupa ce Crepulja a incasat al doilea galben.

38'

Bryan Alceus vede cartonasul galben. Primul avertisment in tabara gazdelor.

27'

Al doilea avertisment al oaspetilor incasat de Yann Boe-Kane.

22'

Ljuban Crepulja vede primul galben al meciului.

18'

Vlad Morar in locul lui Paul Costea la gazde.

1'

A inceput meciul de la Medias.

0'

Gaz Metan: 12 Plesca - 5 Baco, 25 Larie, 7 Trif - 21 Butean, 2 Gabriel, 92 Alceus, 13 Deaconu, 98 Velisar - 11 Costea, 91 Valente.

Astra: 12 Popa - 20 Bruno, 4 Graovac, 27 Jovanovic, 3 Lamanje - 28 Raspopovic, 21 Crepulja, 91 Boe-Kane - 77 Stahl, 9 Krpic, 90 Radut.

12:03

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 26 de ori în principala competiţie internă, de cinci ori au câştigat medieşenii, de 10 ori s-au impus giurgiuvenii, iar alte 11 jocuri s-au temrinat la egalitate.

Palmares cu Gaz Metan gazdă: 13 meciuri - două victorii Gaz Metan - 9 remize - două succese Astra.

Gaz Metan nu a mai câştigat din 10 august 2019, 1-0 pe teren propriu. Au urmat trei victorii ale Astrei şi două remize albe.