3
CFR Cluj
Chipciu 77' Debeljuh 45' 36'

Asa am trait FCSB - CFR Cluj

Primele doua clasate din Liga 1 s-au infruntat, duminica, de la 20:00, in primul derby al anului 2022. Meciul FCSB - CFR Cluj a fost live text in aceasta pagina.

21:56

Final de partida. FCSB evita in extremis infrangerea printr-un gol marcat in minutul 90+3. Fusesera acordate patru minute suplimentare. CFR Cluj ramane la zece puncte in fata rivalei din Bucuresti.

90'

Gol Cristea!

FCSB egaleaza prin Cristea cu o lovitura de cap la coltul lung. Acesta acuza si o accidentare, dar se ridica pana la urma.

90'

Suporterii FCSB scandeaza ”Demisia, demisia”.

89'

Cristea centreaza in fata portii si Dumiter reia peste poarta. A parut ca nu si-a potrivit prea bine pasii.

88'

Tanase ii lasa locul lui Oaida la gazde.

87'

Debeljuh acuza o accidentare si e nevoie de intrarea echipei medicale plus targa.

86'

FCSB alearga dupa egalare, insa oamenii lui Petrea nu prea au idei in ofensiva.

83'

Graovac intervine decisiv in fata lui Valentin Gheorghe. Corner pentru FCSB.

82'

Dumiter semnalizat in pozitie de offside.

77'

Gol Chipciu!

CFR revine la conducere dupa o faza de la coltul terenului. Deac trimite in careu, Graovac intoarce cu pieptul pentru Chipciu care inscrie cu un sut in forta.

71'

Gol V.Gheorghe!

FCSB egaleaza prin Valentin Gheorghe din centrarea lui Coman.

66'

Coman intra la FCSB. Petrescu raspunde prin introducerea lui Chipciu.

57'

Minge in adancime pentru Dumiter. Iese Hindrich si retine.

46'

Tripla modificare la FCSB: au intrat V.Gheorghe, Vinicius si Dumiter. La cabine au ramas Ov.Popescu, Harut si Keseru.

46'

S-a reluat jocul.

20:51

Pauza pe Arena Nationala. CFR intra in avantaj de un gol.

45'

Gol Debeljuh!

CFR Cluj trece in avantaj pe tabela. Acelasi Debeljuh a marcat.

36'

CFR Cluj egaleaza prin Debeljuh. Acesta a marcat cu spatele la coltul lung din centrarea lui Deac.

35'

Debeljuh obtine lovitura libera la un duel cu Ovidiu Popescu in marginea careului gazdelor.

33'

Sut incearca o executie spectaculoasa din afara careului. Mingea se duce peste poarta.

32'

Corner pentru CFR ramas fara rezultat.

30'

Galben incasat de Harut pentru un fault asupra lui Manea in flanc.

25'

Mare ocazie pentru CFR Cluj. Liderul aproape sa egaleze rapid.

24'

Gol Oct.Popescu!

FCSB deschide scorul prin Octavian Popescu. Sut senzational din afara careului aproape de vinclu.

19'

Offside semnalizat la Harut.

18'

Olaru cade in duel cu Graovac. Nu se poate acorda penalty pentru asa ceva.

12'

Deac prelungeste cu capul pentru Debeljuh. Acesta cade inainte de lovi mingea.

11'

Cordea trage in blocajul lui Burca.

11'

Fault in atac fluierat la duelul dintre Manea si Oct.Popescu.

4'

Ocazie mare pentru CFR la capul lui Debeljuh. Scoate incredibil Vlad cu o mana.

4'

Atac al celor de la CFR. Blocheaza Harut o pasa cu calcaiul al lui Manea.

1'

Sebastian Coltescu fluiera startul meciului de pe Arena Nationala.

19:57

FCSB: Vlad – Ov.Popescu, Cristea, Miron, Harut – Olaru, Sut, Tanase – Cordea, Keseru, Oct.Popescu.

CFR Cluj: Hindrich – Manea, Graovac, Burca, Camora – Paun, Boateng, Bordeianu – Deac, Debeljuh, Costache.

15:02

Avancronica

FCSB este echipa cu cel mai bun atac din campionat, 38 de goluri marcate, dintre care 29 pe teren propriu.

CFR a încheiat anul 2021 cu o serie fantastică de nouă victorii la rând, fără gol primit, aceasta fiind cea mai lungă din istoria clubului.

Liderul are cea mai bună defensivă din campionat, doar opt goluri primite, dintre care numai două din faze fixe.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 63 de ori în principala competiţie internă, de 22 de ori s-au impus bucureştenii, de 18 ori au câştigat clujenii, iar alte 23 de partide s-au terminat la egalitate.

19 martie 2021, FCSB - CFR Cluj 3-0 a fost singura victorie reuşită de roş-albaştri în ultimele nouă confruntări directe, interval în care clujenii s-au impus de șase ori, iar alte două jocuri s-au terminat la egalitate.

29 august 2021, CFR Cluj - FCSB 4-1 a fost ultima înfrângere suferită de bucureşteni în Liga 1. Au urmat 12 succese şi două rezultate de egalitate.