3
0
Astra

Asa am trait FCSB - Astra 3-0

Etapa 16-a, prima din CASA Liga 1 in 2021, s-a incheiat vineri seara pe Arena Nationala cu duelul dintre FCSB si Astra Giurgiu. Meciul a fost live text in aceasta pagina de la ora 20:00.

21:54

Marcel Birsan fluiera finalul meciului.

90'

Sut si Oaida intra la FCSB. Tanase si Octavian Popescu inlocuiti.

88'

Gol Tanase!

Fanionul ramane jos si Tanase marcheaza pentru 3-0. Dubla pentru decarul de la FCSB.

86'

Radunovic isi perpeleste din nou fostii colegi cu o pasa in gura portii. Respinge Graovac.

83'

Continua sa atace FCSB. Lazar retine sutul lui Octavian Popescu.

81'

Gol Tanase!

Man il gaseste in careu pe Tanase si acesta marcheaza pentru 2-0 cu un sut la coltul lung.

80'

Neagoe muta ofensiv cu Balaure in locul lui Radut.

78'

Gol Man!

FCSB deschide scorul prin Man din pasa lui Radunovic.

71'

Montini intra la Astra in locul lui Gaman.

63'

Gaman il deposedeaza elegant pe Man la o faza limita pentru apararea oaspetilor.

61'

Radut il calca pe Tanase. O noua lovitura libera pentru FCSB. Faza se incheie cu fault in atac la portarul Lazar.

55'

Lazar intervine din nou decisiv. De aceasta data la centrarea lui Radunovic in fata portii.

51'

Sutul trimis de Coman din lovitura libera ajunge in bratele lui Lazar.

50'

Olaru obtine lovitura libera la o contra pusa de Bruno.

46'

20:48

Marcel Birsan pune capat primei reprize.

37'

Coman patrunde in careu la deschiderea lui Olaru. Intoarce mingea in fata portii, respinge apararea Astrei.

33'

Cei de la FCSB executa repede o lovitura libera si sunt aproape de gol. Lazar a fost atent si a respins sutul lui Tanase. Cornerul rezultat ramane fara rezultat.

25'

Vlad se opune golului la reluarea lui Radut din sase metri. Parada senzationala!

23'

Lazar ramane pe coltul sau si respinge sutul lui Tanase.

22'

Man obtine lovitura libera la 17 metri de poarta adversa dupa un duel cu Crepulja.

19'

Coman trage la poarta. Respinge Radut in corner.

17'

Hugo Sousa il faulteaza pe Octavian Popescu in preajma careului Astrei.

14'

Man trimite spre coltul lung, dar sutul este slab si ajunge la portarul Lazar.

13'

Noul intrat Valentin Gheorghe suteaza pe poarta din pasa lui Budescu.

12'

Valentin Gheorghe intra in locul lui Dragos Gheorghe.

11'

Coman cauta poarta cu un sut din interiorul careului. Mingea sterge bara si iese in afara terenului.

10'

Cretu il opreste pe Budescu la centrul terenului cu o mana in piept. Nu se acorda nici macar galben.

8'

Primul corner al meicului apartine FCSB.

7'

Man il gaseste in careu pe Octavian Popescu. Acesta rateaza serviciul pentru Coman. FCSB ramane in posesie si Simion trimite peste poarta.

5'

Dragos Gheorghe trage de la distanta. Mingea ocoleste de putin poarta gazdelor.

1'

Lovitura de start a apartinut Astrei Giurgiu.

19:59

FCSB: 99 Vlad - 2 Cretu, 4 Miron, 33 Radunovic - 27 Olaru, 5 Simion, 10 Tanase - 98 Man, 37 Oct.Popescu, 7 Coman.

Astra: 1 Lazar - 2 Hugo Sousa, 4 Graovc, 25 Gaman, 20 David Bruno - 7 Canadija, 21 Crepulja, 90 Radut - 77 Stahl, 10 Budescu, 99 Gheorghe.

12:16

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 42 de ori în principala competiţie internă, de 20 de ori a câştigat FCSB, de 15 ori s-a impus Astra, iar alte șapte jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FCSB gazdă: 20 de meciuri - 14 succese FCSB - 3 remize - 3 victorii Astra.

Cea mai recentă întâlnire directă: 22 august 2020, Astra - FCSB 0-3, goluri marcate de Dennis Man, Florin Tănase şi Olimpiu Moruţan.

Partida va fi una specială pentru Constantin Budescu, decarul giurgiuvenilor aflându-se în faţa meciului cu numărul 200 în Liga 1. Cifrele acestuia sunt de-a dreptul impresionante: 71 de goluri marcate (26 de adversari au primit cel puţin un gol) şi 63 de pase decisive, anunta LPF.

Eugen Neagoe vs FCSB în Liga 1: 12 jocuri - o victorie (2018/19, Sepsi OSK - FCSB 4-2) - două remize - 9 înfrângeri.

FCSB este echipa cu cel mai bun atac din campionat, 37 de goluri marcate, dintre care 22 au fost reuşite pe teren propriu (medie 3,14 goluri / meci).

Se întâlnesc grupările cu cele mai multe goluri marcate din faze fixe, FCSB - 11, Astra 10.