1
1
UTA Arad

FC Voluntari - UTA 2-1. Ilfovenii incheie anul cu victorie in Liga 1

Etapa a 21-a, ultima din acest an in CASA Liga 1, a debutat, vineri seara, cu meciul FC Voluntari - UTA Arad.

David Miculescu a deschis scorul pentru echipa aradeana, in minutu 16.

Slovacul Adam Nemec a egalat in finalul primei reprizei cu o reluare din cativa metri.

Marius Briceag a adus victoria echipei ilfovene, cu un sfert de ora inaintea finalului partidei.

Au evoluat echipele

FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Tamaş, Armaş, Briceag - Meleke (Tavares '46), Droppa - Veiga Lopes, Raţă (Lopes '69) Gheorghe - Nemec (Achim '84). Antrenor: Liviu Ciobotariu

UTA: Iacob - Vukcevic, Erico, Benga, Şliakov - Passaglia (Isac '84), Batha - Miculescu (Mercioiu '84), Roger, Ubbink - Dangubic (Antal '69)) Antrenor: Laszlo Balint

Cartonaşe galbene: Briceag '90, Popa '90+2.

Final de partida. FC Voluntari obtine a 11-a victorie in 21 de etape.

Min.76 Briceag marcheaza pentru 2-1.

Min.54 Ocazie pentru UTA. Sut trimiti de Passaglia la incheietura barelor.

Min.45 Nemec aduce egalarea pentru FC Voluntari.

Min.35 Sutul lui Droppa este deviat si iese in afara terenului.

Min.19 Costin iroseste o mare ocazie pentru Voluntari.

Min.16 UTA deschide scorul prin Miculescu. Executie spectaculoasa din interiorul careului.

Min.13 Apare din nou la finalizare Ubbink. Sut pe langa poarta dupa un atac pozitional.

Min.6 Ubbink suteaza peste poarta gazdelor.

20:30 A inceput meciul de la Voluntari.

FC Voluntari: Popa – Ricardinho, Tamas, Briceag – Meleke, Droppa – Costin, Rata, I.Gheorghe – Nemec.

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico da Silva, Benga, Shlyakov – Passaglia, Batha – Ubbink, Miculescu, Roger – Dangubic.

Arbitru: Ionut Coza.

Avancronica

FC Voluntari şi UTA s-au mai întâlnit de patru ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus arădenii, iar alte două partide s-au terminat fără gol marcat.

Primul meci a avut loc pe 28 august 2020, UTA - FC Voluntari 0-0.

Cea mai recentă întâlnire directă: 22 august 2021, UTA - FC Voluntari 2-0, goluri marcate de David Miculescu şi Roger Rodrigues.

Liviu Ciobotariu vs Laszlo Balint în Liga 1: 3 jocuri - două remize - o victorie Balint.