Etapa a 23-a a continuat, luni, cu meciul FC Botosani - Gaz Metan Medias.

19:22

69'

Gol Al Mawas!

N-au apucat sa se bucure prea mult oaspetii dupa golul egalizator. Roman il lanseaza pe Al Mawas si sirianul isi trece in cont al treilea gol la Botosani.

68'

Gol Yuri!

Gaz Metan egaleaza prin Yuri dupa o centrare in careul gazdelor. Primul gol marcat de Yuri Matias in actualul sezon. Un gol anuntat de ofensiva sustinuta a medisenilor din ultimele minute.

50'

Gol Keyta!

Gazdele deschid scorul din lovitura de la 11 metri.

48'

Penalty pentru FC Botosani la hentul comis de Velisar.

46'

18:18

Pauza in Botosani - Gaz Metan. Tabela ramane la fel de inghetata ca suprafata de joc.

45'

Al Mawas trimite mingea in poarta, dar a fost semnalizat in pozitie afara din joc.

23'

Rodriguez suteaza putin pe langa poarta lui Plesca. Gazdele solicita pe buna dreptate corner. Arbitrul n-a vazut si ramane doar repunere din 6 metri.

1'

A început meciul.

0'

FC Botoşani: Hankic - Braun, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda - Caia, Al Mawas, Keyta.
Gaz Metan: Pleşca - Butean, Yuri, Baco, Velisar - Santos, Alceus - Chamed, R. Deaconu, Valente - L. Niţu.

12:27

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 21 de ori în principala competiţie internă, de opt ori s-au impus botoşănenii, de patru ori au câştigat medieşenii, iar alte nouă jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 10 meciuri - 4 victorii FC Botoşani - 5 remize - un succes Gaz Metan.

Cea mai recentă întâlnire directă: 23 octombrie 2020, Gaz Metan - FC Botoşani 1-2, goluri înscrise de R. Deaconu, respectiv M. Butean - autogol şi H. Keyta.