2
Craiova
Gustavo 90' Cicâldău 73'

Craiova invinge Botosani din doua lovituri de la 11 metri

Cicaldau si Gustavo au marcat golurile Craiovei in victoria 2-0  la Botosani. Un meci de cosmar pentru fundasul gazdelor Chindris care a provocat ambele penalty-uri.

FC Botoşani: Pap – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Papa, Carlone (Babunski ’74) – Ashkovski (Fili ’84), Florescu (Cîmpanu ’74), Ofosu (Keyta ’69) – Dugandzic. Antrenor: Marius Croitoru.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Bancu – Nistor (Gustavo ’87), Mateiu (Ivanov ’87), Cicâldău – Bărbuţ (Baiaram ’67), Koljic, Mihăilă. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Haruţ ’59 / Bancu ’12, Cosic ’63, Mihăilă ’76, Baiaram ’78, Mateiu ‘86.

Arbitri: Radu Petrescu - Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu - Cătălin Nica.

21:28

21:27

90'

Gol Gustavo!

Acelasi Chindris provoacă un nou penalty. De această data l-a faultat pe Gustavo. Brazilianul transforma pentru 2-0.

74'

Ocazie de egalare ratata de Keyta. Patrundere cu sut in bratele lui Pigliacelli.

73'

Gol Cicâldău !

Chindriș il faultează in careu pe Mihaila. Penalty pentru Craiova transformat in gol de Cicâldău.

65'

O noua sansa pentru Craiova. Barbut trimite pentru Koljic, iar acesta reia cu capul in bratele lui Pap.

62'

Bancu centrează in fata portii. Respinge Seroni decisiv.

55'

Nistor încearcă o scarita peste Pap, dar rateaza de putin tinta.

46'

Mare ocazie ratata de gazde prin Ashkovski. Aceasta rateaza incredibil din cativa metri.

46'

20:20

Pauza la Botoșani.

39'

Faza controversata in careul oaspetilor. Chindris cade dintre Bancu si Cosic. Nu se acorda nimic.

17'

Cosic reia cu capul din apropiere. Respinge Pap de pe linia portii.

10'

Prima sansa de gol ratata de Botosani la reluarea lui Carlone. Minge trece putin alaturi.

7'

Acka reia cu capul pe langa poarta.

4'

Ocazie ratata de Craiova prin Koljic. Retine portarul Pap.

1'

A inceput meciul.

19:25

FC Botoșani: Ed. Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – E. Papa, J. Rodriguez – Ashkovski, Ed. Florescu, Ofosu – Dugandzic

Craiova: Pigliacelli – Șt. Vlădoiu, Cosic, Acka, N. Bancu – Nistor, Al. Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Koljic, Mihăilă

18:07

Avancronica

Doar o înfrângere au suferit moldovenii în ultimele opt jocuri disputate în campionat pe teren propriu, 0-2 cu CFR Cluj (20 iunie 2020), în rest ai cinci succese şi două remize.

Oltenii au un moral fantastic, dat de cele cinci victorii la rând reuşite cu Cristiano Bergodi pe bancă.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 15 ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte 6 victorii, iar alte 3 jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 7 jocuri - 6 succese FC Botoşani - o remiză.

Cea mai recentă întâlnire directă: 23 iunie 2020, Universitatea Craiova - FC Botoşani 2-1, goluri înscrise de Nistor, Koljic, respectiv Dugandzic.