1
UTA
Albu 11'

FC Arges - UTA Arad 4-1. Pitestenii au revenit de la 0-1 pe tabela

Victorie categorica obtinuta de FC Arges in etapa a 4-a din playout, dupa ce UTA Arad a deschis scorul in Trivale.

Albu a deschis scorul in minutul 10 cu un voleu din centrul careului.

Avantajul oaspetilor a fost anulat dupa doar cinci minute de Grecu. Acesta a punctat cu o executie spectaculoasa din coltul careului.

In minutul 38 pitestenii treceau la conducere dupa foarfeca lui Draghici la centrarea lui Musat din flancul stang.

Finalul meciului a adust alte doua goluri in poarta aparata de Iacob.

UTA s-a aruncat in atac pentru a cauta egalarea si a fost prinsa de doua ori pe contraatac.

Cristi Dumitru a finalizat pentru 3-1 in minutul 88 cu un lob peste portarul iesit in intampinare.

Malele a inchis tabela in minutul 90 cu un sut din interiorul careului la coltul lung.

FC Argeş: Greab - Tofan, Marici (Boldor '79), Turda, Muşat - Meza Colli, I. Şerban (Ruan Ribeiro Teles '90+1) - Drăghici (Cr. Dumitru '72), Palici (Honciu '72), Grecu (De Jonghe '72) - Malele. Antrenor Andrei Prepeliţă;

UTA: Fl. Iacob - Peteleu, Erico, Fl. Ilie, Şliakov - Albu, Vorobjovas - Ad. Petre (C. Rus '64), Roger (Bustea '64), D. Rusu (Niculescu '78) - Hora (Buhăceanu '78). Antrenor Laszlo Balint.

Cartonaş galben: Turda '67.

Arbitri: Lucian Rusandu - Alexandru Cerei, Marius Marchidanu - Ovidiu Mazilu;

20:53

90'

Gol Malele!

UTA e KO in Trivale. Malele inscrie pentru 4-1 cu un sut din interiorul careului la coltul lung.

88'

Gol Dumitru!

FC Arges se desprinde pe tabela. Cristi Dumitru scapa singur cu portarul si lobeaza mingea peste Iacob pentru 3-1.

82'

Mingea grea respinsa de Greab dupa o faza de la coltul terenului.

62'

Malele reia cu capul pe langa poarta.

58'

Serban reia din voleu puțin pe lângă poarta oaspeților.

46'

A început repriza a doua.

19:48

Pauza in Trivale.

39'

Gol Draghici!

Musat centreaza de pe stanga si Draghici reia in poarta cu o executie acrobatica pe spate.

28'

Adi Petre șutează in bratele lui Greab.

24'

Ocazie mare pentru UTA la șutul lui Hora din 17 metri. Mingea s-a dus peste poarta.

15'

Gol Grecu!

Pitestenii egaleaza prin Grecu dupa o executie spectaculoasa a acestuia din coltul careului. O minge aproape de vinclu dupa un calcai al lui Malele.

11'

Gol Albu!

Oaspetii deschid scorul prin Albu din pasa lui Adi Petre. Un sut la coltul lung.

1'

A inceput meciul din Trivale.

0'

FC Argeş: Greab - Tofan, Maric, Turda, Muşat - Meza Colli, Şerban - Drăghici, Palic, Grecu - Malele.

UTA: Fl. Iacob - Peteleu, Erico, Fl. Ilie, Shliakov - Albu, Vorobjovas - Ad. Petre, Roger, Rusu  Hora.

13:40

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 44 de ori în principala competiţie internă, de 19 ori s-au impus piteştenii, de 16 ori au câştigat arădenii, iar alte nouă jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Argeş gazdă: 22 de meciuri - 18 victorii FC Argeş - două remize - două succese UTA.

Cea mai recentă întâlnire directă: 23 ianuarie 2021, UTA Arad - FC Argeş 1-2, marcatori Roger, respectiv Palic şi Deslandes.