5
Sepsi
Tudorie 89' Safranko 69' Rondon 52' Matei 37' 28'

A fost macel in Trivale la meciul dintre FC Arges si Sepsi

Covasnenii s-au impus cu un categoric 5-0 (2-0) care nu lasa loc de prea multe interpretari.

Primele doua goluri au fost marcate de Matei din lovituri de la 11 metri. Prima provocata de Latovlevici, faza pentru care acesta a si fost inlocuit inca din minutul 31 cu Cretu. A doua lovitura a fost acordata usor de Kovacs la caderea lui Stefanescu in duel cu Dobrosavlevici.

Rondon, Safranko si Tudorie au marcat dupa pauza pentru al doilea cel mai important succes al celor de la Sepsi in actualul sezon, dupa 7-0 cu FC Botosani pe teren propriu.

Sepsi urca pe locul sapte in clasament, cu 22 de puncte, in timp ce FC Arges ramane pe zece, cu 20 de puncte.

Cu 26 de goluri marcate, Sepsi ajunge sa aiba a doua ofensiva din campionat, dupa cea a liderului Farul (32 de goluri).

FC Arges: Straton - Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Latovlevici (G. Creţu 31) - Ad. Şerban (Meza Colli 46) , Raynov (Bertrand 46), Alceus - Işfan, Garita (Celestine 64), Calcan (Pîrvu 55). Antrenor: Marius Croitoru.

Sepsi: Niczuly - Ninaj, Bălaşa (Ciobotariu 46), M. Tamas, Dumitrescu – Rodriguez (Francisco Junior 78), I. Păun, C. Matei – Rondon (Tudorie 70), Safranko (R. Varga 70), M. Ştefănescu (Bărbuţ 78). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Arbitri: Kovacs Istvan - Artene Ovidiu, Marica Mihai Marius.

16:55

Istvan Kovacs pune capat supliciului pentru FC Arges.

89'

Gol Tudorie!

Alexandru Tudorie marcheaza golul cinci al celor de la Sepsi. Echipa gazda e KO!

73'

Tentativa de sut de la distanta din partea lui Celestine, jucator intrat la gazde in locul lui Garita.

70'

Doua mutari la oaspeti. Au intrat Varga si Tudorie in locul lui Safranko si Rondon.

69'

Gol Safranko!

Scorul capata proportii in Trivale. Sepsi marcheaza golul patru prin Safranko. Reluare a acestuia din sase metri dupa o degajare gresita din partea lui Dobrosavlevici.

53'

Meza si Betrand au intrat la gazde. Ciobotariu in locul lui Balasa la oaspeti.

52'

Gol Rondon!

Pitestenii pierd balonul in propria jumatate de teren, cei de la Sepsi aduc mingea rapid in careu si Rondon inscrie cu un sut plasat.

15:54

Pauza in Trivale. Sepsi conduce 2-0 dupa 45 de minute.

45'

Rondon suteaza din actiune pe langa poarta pitestenilor.

37'

Gol Matei!

Pana la urma Kovacs arata punctul cu var de la 11 metri si Matei transforma pentru 0-2 cu un sut pe jos.

36'

Se intarzie executia loviturii de la 11 metri. VAR-ul a intervenit si analizeaza faza.

34'

Stefanescu e faultat de Dobrosavlevici si Kovacs acorda al doilea penalty pentru Sepsi.

31'

Cretu intra la gazde in locul lui Latovlevici.

28'

Gol Matei!

Sepsi deschide scorul prin Matei dintr-o lovitura de la 11 metri acordata pentru faultul lui Latovlevici asupra lui Safranko.

7'

Straton boxeaza spectaculos o minge centrata de Matei din flancul drept.

5'

Gol anulat oaspetilor pentru un offside la Safranko. O decizie discutabila.

1'

A inceput meciul din Trivale. Partida e arbitrata de o brigada cu Istvan Kovacs la centru.

14:58

FC Arges: Straton - Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Latovlevici - Raynov, Alceus, Serban - Isfan, Calcan - Garita.

Sepsi: Niczuly - Tamas, Ninaj, Balasa - Dumitrescu, Matei, Rodriguez, Pauns, Stefanescu - Safranko, Rondon.

14:54

Avancronica

FC Arges si Sepsi OSK s-au mai intalnit de cinci ori in principala competitie interna, de doua ori s-au impus covasnenii, un joc a fost castigat de pitesteni, iar alte doua partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recenta confruntare directa din campionat: 24 iulie 2022, Sepsi OSK - FC Arges 4-0, goluri inscrise de Cosmin Matei, Bogdan Mitrea, Marius Stefanescu si Catalin Golofca.

Cristiano Bergodi, tehnicianul oaspetilor, n-a pierdut niciun meci din cele sapte contra Argesului (cinci victorii si doua remize).