1
Dinamo
Ivanovski 86'

Asa am trait FC Arges - Dinamo

Primul meci al anului in Liga 1 s-a disputat in Trivale intre FC Arges si Dinamo.

21:54

86'

Gol Ivanovski!

Dinamo reduce din diferenta si relanseaza finalul partidei. Ivanovski marcheaza cu un sut din interiorul careului.

78'

Dinamo incapabila sa replice. Tot FC Arges ramane echipa mai prezenta in ofensiva.

69'

Gol Serban!

Gazdele isi dubleaza avantajul din penalty, unul transformat impecabil de Serban.

67'

Penalty pentru FC Arges la caderea lui Dumitru in duel cu Patriche. O faza fixa acordata la semnalizarea asistentului.

52'

Gol Isfan!

Centrare din corner pe coltul lung, Turda intoarce in centru pentru Isfan si acesta inscrie cu un sut din intoarcere.

51'

Isfan centreaza in fata portii. Ehmann pune un picior salvator.

46'

Dubla inlocuire la pitesteni: Arias (Fatai) si Raynov (Palic).

46'

20:48

0-0 dupa primele 45 de minute in Trivale. Cate un sut pe poarta in dreptul fiecarei echipe.

45'

Rauta, al treilea dinamovist cu galben in aceasta repriza. A intrat tare asupra lui Serban.

43'

Sut pe poarta trimis de fostul dinamovist Palic. Minge de incredere pentru Oncescu.

42'

Serban aproape de un hent in propriul careu la o centrare care il cauta pe Ivanovski.

34'

Fatai preia cu spatele la poarta si cade in duel cu Ehmann in careul dinamovist. Jocul continua.

30'

Matei incearca sutul de la distanta. Ramane 0-0.

23'

Serban trage pe poarta din lovitura libera. Retine Oncescu in doi timpi.

21'

Galben si pentru Pierret, mijlocasul francez al lui Dinamo.

20'

Tomozei (Dinamo) vede primul galben al meciului.

17'

O centrare din stanga ii pune probleme portarului dinamovist.

8'

Oncescu retine o centrare din stanga.

4'

Torje centreaza prin fata portii. Patriche aproape de gol!

3'

Dinamo are primul corner al meciului.

1'

Marcel Birsan fluiera startul primului meci din 2022 in Liga 1.

20:00

FC Arges: Greab – Tofan, Turda, Xavier Ferreira, Latovlevici – Meza Colli, Serban – Isfan, Palic, Dumitrascu – Fatai.

Dinamo: Oncescu – Buleica, Ehmann, Patriche, Tomozei – Pierret, Rauta – Bordusanu, Matei, Torje – Ivanovski.

19:59

AVANCRONICA

Este a 93-a confruntare a celor doua echipe in prima divizie. Pana cum de 25 de ori s-a impus FC Arges, de 55 de ori victoria a revenit lui Dinamo, iar alte 12 meciuri s-au incheiat la egalitate.

Cu FC Arges in postura de echipa gazda au fost 46 de meciuri pana acum. Pitestenii au obtinut 19 victorii, Dinamo s-a impus de 17 ori, iar zece partide s-au incheiat in echilibru.

FC Arges n-a mai castigat de patru etape, obtinand un singur punct (1-1 pe teren propriu cu Sepsi).

Dinamo are o singura victorie pana acum in acest sezon de Liga 1, obtinut pe teren propriu la confruntarea cu Chindia din 13 decembrie (1-0). Popa a ratat atunci un penalty pentru targovisteni.

“Cainii” au adunat 11 meciuri fara gol marcat si doar in doua dintre partide au incheiat fara sa primeasca gol.

FC Arges s-a impus in tur, cu 2-0, prin dubla lui Cristi Tanase, in 28 august 2021.