0
90'
Universitatea Craiova

Asa am trait Farul - Universitatea Craiova

Maratonul meciurilor programate, duminica, in CASA Liga 1 a fost deschis de duelul Farul Constanta - Universitatea Craiova.

90'

Aioani respinge in corner din fata lui Gaman la centrarea lui Bairam din stanga.

86'

Sansa pentru Craiova la patrunderea lui Ivan pe dreapta. Pasa acestuia pentru Koljic trece prin fata portii.

85'

Larie trimite cu capul peste poarta dupa o centrare din corner.

83'

Ely Fernandes patrunde in zona centrala si suteaza in forta. Mingea se duce alaturi de poarta lui Pigliacelli.

77'

Gol Petre!

Gheorghe Hagi se arata super inspirat cu ultima schimbare. La un minut de la intrarea in teren Adrian Petre marcheaza din pasa lui Ely Fernandes in urma unei contre a "marinarilor".

71'

Centrare a lui Ciobanu pentru Betancor in mijlocul careului. Spaniolul reia din prima peste poarta.

69'

Cretu vede cartonasul galben la trei minute dupa ce a intrat pe teren.

64'

Gaman intervine decisiv asupra lui Betancor in interiorul careului.

58'

Farul mult mai prezenta pe faza ofensiva in aceasta parte secunda. Intre timp Reghecampf a mutat cu Koljic in locul lui Markovic si Cimpanu in locul lui Gustavo.

54'

Prima ocazie a Farului in acest meci la sutul lui Pitu din diagonala.

46'

Start de repriza secunda.

16:25

Pauza la Ovidiu. In continuare 0-0 dupa o repriza dominata de Craiova.

43'

Markovic apare la finalizare si e blocat de Aioani.

37'

Offside semnalizat la Artean. Una dintre putinele aparitii ale gazdelor in careul advers.

26'

Bancu trage peste poarta Farului. Dominare totala din partea oltenilor pana acum.

24'

Ivan obține lovitura libera in marginea careului advers. Faza fixa ramane fara rezultat pe tabela.

23'

Aioani blochează sutul lui Markovic din 16 metri.

12'

Markovic reia cu capul putin peste poarta dupa o centrare din corner.

11'

Dussaut respinge defectuos in corner.

6'

Ivan surprins in offside.

5'

Aioani retine din fata lui Gustavo.

3'

Ciocnire violenta intre Ganea si Gaman. Jocul este oprit.

1'

Începe meciul cu o întârziere de aproape zece minute.

15:20

Farul: Aioani – De Nooijer, Ghita, Larie, Dussaut – Ganea, Artean, Purece – Pitu, Betancor, Ciobanu.

Univ.Craiova: Pigliacelli – Capatana, Gaman, Screciu, Bancu – Balasa, Nistor – Gustavo, Houri, Ivan – Markovic.

Arbitri: Andrei Chivulete (central) – Vladimir Urzica, Andrei Constantinescu (asistenti).

14:40

Avancronica

Cele doua echipe s-au mai intalnit de 20 de ori in principala competitie interna, de sase ori au castigat dobrogenii, de opt ori s-au impus oltenii, iar alte sase meciuri s-au terminat la egalitate.

Cea mai recenta intalnire directa: 23 ianuarie 2021, Universitatea Craiova - Viitorul 1-1, marcatori Paul Papp, respectiv Andrei Artean.

Gheorghe Hagi vs Laurentiu Reghecampf in toate competitiile: 8 jocuri - o victorie Hagi - o remiza - 6 succese Reghecampf.

Trei victorii au reusit oltenii pe teren advers in editia curenta: 2-1 cu Rapid, 2-0 cu FC U Craiova 1948 si 1-0 cu Chindia Targoviste.