Dinamo - UTA 0-1. Penalty ratat de gazde

UTA s-a impus in Stefan cel Mare intr-un meci din a 2-a etapa a playout-ului in CASA Liga 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Miculescu, in minutul 34, cu o frumoasa lovitura de cap din centrarea rusului Shlyakov.

La un minut distanta Dinamo a ratat o lovitura de la 11 metri prin Sorescu, dupa ce tot el fusese faultat de Tomozei.

Portarul Balauru a reusit sa respinga in corner sutul lui Sorescu.

Dinamo ramane fara victorie dupa doua meciuri in playout, in timp ce UTA urca pe primul loc in clasament.

Dinamo si UTA s-au intalnit pentru a 75-a oara in istorie. De 38 de ori s-au impus bucurestenii, de 20 ori au castigat aradenii, iar alte 17 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Dinamo gazda: 38 de meciuri - 22 succese Dinamo - 9 remize - 7 victorii UTA.

In sezonul regulat 2020/2021, fiecare s-a impus in deplasare cu 1-0.

O victorie au reusit bucurestenii in precedentele noua jocuri disputate in campionat pe teren propriu, 2-1 cu Gaz Metan.

Dusan Uhrin vs UTA Arad in toate competitiile: 3 jocuri - 3 victorii - 1 infrangere.

Dinamo: Kongshavn - Ehmann (Nepomuceno '70), Bejan (R. Grigore '70), Albentosa, Steliano Filip - Răuţă, Gol - Bani (Fabbrini '60), Anton (Puljici '84), Sorescu - Nemec (Blejdea '84). Antrenor Dusan Uhrin;

UTA: Balauru - Tomozei (Rrumbullaku '80), Erico, Fl. Ilie, Şliakov - Roger (Melinte '90+1), Albu (Bustea '71), Vorobjovas, Rusu - Hora (R. Voinea '72), Miculescu (Ad. Petre '90+1). Antrenor Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: Gol '55 / Bustea '73.

Arbitri: Florin Andrei - Bucsi Imre-Laszlo, Valentin Dumitru - Ionuţ Coza.