1
UTA
Hora 42'

Asa am trait Dinamo - UTA

Etapa a 5-a din CASA Liga 1 s-a incheiat cu duelul alb-rosu dintre Dinamo si UTA. Partida a fost live text in aceasta pagina de la ora 21:00.

22:55

Sebastian Coltescu fluiera finalul partidei.

83'

Fabbrini gaseste poarta cu un sut din 16 metri. Prinde Iacob.

78'

Iacob retine mingea trimis de Nemec in fata portii.

77'

Fabuloasa parada lui Iacob la o minge deviata si cu mult efect. Se intinde portarul aradean si respinge peste poarta.

66'

Hora nu mai poate continua din cauza unei accidentari. Unicul marcator de pana acum va fi inlocuit.

65'

Borja Valle trimite cu pamantul din afara careului. Mingea trece pe langa poarta.

52'

Hora suteaza pe langa poarta dintr-o lovitura libera.

47'

Ocazie mare de 2-0 pentru UTA. Centrare in fata portii si Rusu rateaza de putin intalnirea cu balonul.

46'

Sebastian Coltescu fluiera startul partii secunde.

21:52

Pauza la meciul din Stefan cel Mare.

42'

Gol Hora!

UTA deschide scorul prin Hora din penalty.

42'

Lovitura de la 11 metri obtinuta de Rusu in duel cu Puljic.

39'

Iacob respinge in corner sutul lui Camara.

21'

Camara pacaleste jocul la offside al oaspetilor, se demarca in stanga si cauta coltul lung. Iacob reuseste sa respinga.

3'

Nemec reia aproape de poarta in urma unui corner.

2'

Ocazie pentru Dinamo la sutul lui Camara. Respinge Iacob.

1'

A inceput meciul.

0'

Echipele de start:

Dinamo: Mejias - Gonzalez, Puljic, Grigore, Lopez Blanco - Sorescu, Răuţă, Gol, Camara, Borcea - Nemec.

UTA Arad: Iacob - Tomozei, Erico da Silva, Benga, Roumpoulaku - Miculescu, Neluţ Roşu, Albu, Denis Rusu - Hora, Buhăcianu.

14:02

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 72 de ori în principala competiţie internă, de 37 de ori s-au impus bucureştenii, de 18 ori au câştigat arădenii, iar alte 17 partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 14 noiembrie 1948, Dinamo - ITA Arad 2-0, goluri marcate de Carol Bartha şi Alexandru Petculescu. Au urmat 10 partide la rând în care gruparea bucureşteană nu a cunoscut gustul victoriei, 6 dintre ele încheiate cu victorii ale arădenilor.

UTA nu a mai câştigat pe terenul dinamoviştilor din 1 octombrie 1967, când s-a impus la limită cu 1-0, singurul gol al meciului de pe "23 August" fiind marcat Hristo Meţcaş.

Cea mai mare diferenţă de scor: 29 august 1976, Dinamo - UTA Arad 7-0 (Dudu Georgescu - de patru ori, Mircea Lucescu - de două ori, Cornel Dinu - un gol).

Ultima victorie izbutită de arădeni: 30 octombrie 1993, UTA - Dinamo 1-0.

Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 7 mai 2008, UTA - Dinamo 1-3, anunta LPF.ro