1
0
FC Voluntari

Dinamo - FC Voluntari 2-0. Gura de oxigen pentru "caini"

Dinamo a obtinut cele trei puncte in meciul cu FC Voluntari din etapa a 4-a in Casa Liga 1 — Playout.

Bejan si Nemec au marcat golurile victoriei lui Dinamo.

Un succes obtinut in ultimul sfert de ora si care mentine Dinamo in lupta pentru evitarea retrogradării.

Dinamo: Eşanu – Bejan, Puljic, R. Grigore – Sorescu (Radu ’90), Anton (Achim ’82), Răuţă, Gol, St. Filip – Morsay (Fabbrini ’61), Nemec. Antrenor: Dusan Uhrin.

FC Voluntari: Râmniceanu – Balaur (Lopes ’82), Tamaş, Armaş – C. Costin, I. Gheorghe, Droppa, Remacle (Ivanov ’46), Briceag – Betancor (Angelov ’59), Pesic (Garba ’46). Antrenor: Bogdan Andone

18:54

Final de meci.

86'

Gol Nemec !

Dinamo isi dublează avantajul prin slovacul Nemec.

74'

Gol Bejan !

Deschidere de scor in Stefan cel Mare.

51'

Replica lui Dinamo prin Nemec. Ramane 0-0.

50'

Ocazie pentru oaspeti ratata de Betancor.

31'

Acelasi Armas reia cu capul pe langa poarta dinamovista.

31'

Armas centreaza la bara a doua. Filip respinge in corner.

30'

Grigore incearca sutul de la distanta. Blocheaza Rimniceanu.

18'

Sansa de gol pentru Dinamo la sutul lui Morsay deviat. Mingea s-a scurs putin pe langa poarta.

13'

Balaur reia cu capul peste poarta dinamovista dupa un corner.

6'

Ocazie pentru Dinamo la sutul lui Sorescu. Blocheaza in extremis portarul Rimniceanu.

1'

Ovidiu Hategan fluiera startul meciului din Stefan cel Mare.

17:01

Dinamo: 12 Esanu - 30 Bejan, 66 Puljic, 27 Grigore - 22 Sorescu, 8 Anton, 5 Rauta, 7 Filip - 26 Morsay, 17 Nemec.

Voluntari: 12 Rimniceanu - 28 Balaur, 30 Tamas, 5 Armas - 98 Costin, 8 Gheorghe, 66 Droppa, 44 Remacle, 6 Briceag - 9 Betancor, 7 Pesic.

15:50

Avancronica

Dinamo este fără victorie în campionat din 31 ianuarie 2021, când s-a impus la Arad cu 1-0 (UTA Arad). Au urmat trei rezultate de egalitate şi 10 partide pierdute.

Bucureştenii au cel mai slab atac din campionat, doar 27 de goluri marcate, dintre care 14 pe teren propriu.

Dinamo şi FC Voluntari s-au mai întâlnit de 18 ori în principala competiţie internă, de 14 ori s-au impus bucureştenii, de două ori au câştigat ilfovenii, iar alte două jocuri s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă: 8 martie 2021, FC Voluntari - Dinamo 1-1, goluri înscrise de Jefte Betancor, respectiv Steliano Filip.