2
FC Botosani
Kage 18' Ongenda 13'

Asa am trait Dinamo - FC Botosani

Ziua maraton de fotbal din Liga 1 s-a incheiat, duminica seara, cu partida Dinamo - FC Botosani.

21:04

85'

Gol Torje!

Dinamo reduce din diferenta de la punctul cu var. Se anunta un final extrem de intens de partida.

84'

Lovitura de la 11 metri pentru Dinamo obtinuta de Ivanovski.

81'

Sila intra la oaspeti in locul lui Roman.

75'

Cornerul executat de Torje ramane fara rezultat pe tabela.

75'

Tira debuteaza la Dinamo. Intra in locul lui lui Moldoveanu.

74'

Ongenda ramane intins pe teren si are envoie de ingrijiri medicale. Dinamo va avea repunerea din corner.

72'

Fanion ridicat la Ongenda.

65'

Oaspetii aproape de golul trei. Roman a sutat pe coltul scurt, mingea fiind repsinsa de Iliev.

62'

Dubla ocazie pentru Botosani. Portarul Iliev a respins in fata sutul lui Florescu, mingea a ajuns la Kage care a fost si el anticipat de goalkeeper-ul dinamovist. S-a dictat insa offside la pozitia lui Kage.

49'

Iliev retine sutul lui Ongenda spre coltul scurt dupa o faza de contraatac.

49'

Iliev retine sutul lui Ongenda.

46'

A inceput repriza a doua.

36'

Pana de curent in Ștefan cel Mare.

18'

Gol Kage!

Botoșani isi dubleaza avantajul din penalty.

16'

Minge in careu pentru acelasi Ongenda. Sut pe langa poarta.

13'

Gol Ongenda!

Botoșani deschide scorul prin Ongenda.

1'

A început meciul din Ștefan cel Mare.

18:58

Echipele de start:

Dinamo: Iliev - Creţu, Ehmann, Grigore, Radu - Itu, Răuţă, Torje - Moldoveanu, Ivanovski, Bani.

Botoşani: Pap - Braun, Racoviţan, Şeroni, Ţigănaşu - Tîrcoveanu, Edjouma, Ongenda - Barbosa, Roman, Kage

12:31

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 20 de ori în principala competiţie internă, de șapte ori s-au impus bucureştenii, de opt ori au câştigat moldovenii, iar alte cinci meciuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Dinamo gazdă: 10 meciuri - 5 victorii Dinamo - 3 remize - două succese FC Botoşani.

Două victorii şi două înfrângeri este palmaresul înregistrat de bucureşteni pe teren propriu în acest sezon.

De partea cealaltă, FC Botoşani a scos 10 puncte din cele 4 deplasări din ediţia curentă.