1
FCSB
Kelic (a.g.) 9'

Asa am trait Craiova - FCSB 2-1. Doliu si tensiune maxima in Banie!

Actuala echipa a Craiovei n-a invins-o niciodata pe FCSB, iar meciul de duminica seara (21:00) reprezinta o noua incercare a oltenilor de a rupe ghinionul contra ros-albastrilor. Apasati aici pentru live video.

De la revenirea craiovenilor pe prima scenă, oltenii nu au cunoscut gustul succesului în faţa rivalei, palmaresul confruntărilor directe din campionat cuprinzând 12 jocuri, dintre care 10 s-au terminat cu victoria roş-albaştrilor şi două la egalitate, anunta LPF pe site-ul oficial.

Ultimul succes al unei echipe din Craiova contra ros-albastrilor, care pe vremea respectiva se numeau FC Steaua Bucuresti, a avut loc in 2002. Un 3-1 obtinut pe vechiul stadion Ion Oblemenco unde oamenii au urmarit partida urcati chiar si in copaci sau pe stalpii instalatiei de nocturna. Cosmin Olaroiu o antrena atunci pe Steaua fiind la primul sau mandat in Ghencea.

Revenind la prezent, meciul de duminica seara aduce fata in fata echipele cu cele mai bune atacuri din Liga 1: FCSB (24 goluri) si Craiova (18).

22:59

Final de meci. Craiova castiga pentru prima data dupa 16 ani in fata ros-albastrilor.

88'

Balgradean apara sutul lui Koljic din lovitura de la 11 metri.

87'

Penalty pentru Craiova.

72'

Gol Fedele!

Balgradean surprins de sutul lui Fedele la coltul lung si Craiova preia conducerea pe tabela.

71'

Benzar suteaza putin pe langa poarta din lovitura libera. Le-a suierat glontul pe la ureche oltenilor.

70'

Lovitura libera pentru FCSB obtinuta de Gnohere in duel cu Donkor.

60'

Teixeira in locul lui Popescu.

54'

Barbut cauta coltul lung, dar mingea aterizeaza in bratele lui Balgradean.

50'

Gol Koljic!

Craiova egaleaza prin bosniacul Koljic. Sut la coltul lung si stadionul devine un vulcan.

49'

Nedelcu recupereaza in jumatatea adversa in fata lui Kelic, dar se grabeste si suteaza pe langa poarta.

0'

Cartonas rosu !

Minge oprita cu mana de Morais. Cartonas rosu si penalty pentru Craiova.

21:51

Pauza la Craiova dupa patru minute de prelungire. O repriza desfasurata sub imperiul tensiunii.

44'

Mateiu intervine tare asupra lui Popescu si se alege cu un avertisment.

41'

De la microfonul stadionul se fac apeluri la calm. Arbitrul va opri meciul daca spectatorii continua sa mai arunce cu obiecte.

39'

Balgradean este lovit de o moneda in cap si ramane intins pe teren.

36'

Ocazie de gol ratata de Gnohere. Intervine Pigliacelli decisiv la sutul incercat de francez pe coltul scurt.

33'

Acelasi Tanase trece aproape de gol cu un sut care se duce putin pe langa poarta.

29'

Tanase incaseaza primul galben al acestui meci dupa un fault asupra lui Donkor.

28'

Preseaza tot mai puternic Craiova si Martic suteaza in Morais, iar din acesta mingea iese in corner.

25'

Contraatac al Craiovei cu Mihaila in prim plan. Acesta suteaza din afara careului si obtine doar un corner.

23'

Minge pentru Mihaila in marginea careului stelist si acesta suteaza in blocajul lui Planic.

22'

Lovitura libera pentru FCSB la un fault comis de Barbut in propria jumatate.

9'

Gol Kelic (a.g.)!

FCSB deschide scorul printr-un autogol al lui Kelic, dar este un amanunt care nu intereseaza pe mai nimeni din tribune. Fanii arunca flori in teren in minutul 8, opt fiind numarul lui Ilie Balaci.