1
0
Dinamo

Asa am trait Craiova - Dinamo 1-0

Derby-ul Universitatea Craiova - Dinamo a fost live text in aceasta pagina, sambata seara, de la ora 21:00.

22:53

90'

Sorescu il blocheaza pe banca si e corner pentru Craiova.

90'

Ivan patrunde in dreapta si centreaza pentru Mamut. Iese Esanu si retine in doi timpi.

87'

Bancu aproape sa inchida meciul la o patrundere singur cu portarul. Iese Esanu si blocheaza providential.

86'

Baiaram patrunde in careul advers, dar nu mai are forta sa traga la poarta.

76'

Ehmann il calca grosolan pe Ivan si se alege cu un galben.

75'

Bancu patrunde in stanga si paseaza pentru Cicaldau. Sut complet ratat din partea decarului Craiovei.

68'

Andrei Radu patrunde in careul gazdelor, dar nu obtine nici macar lovitura de la colt.

65'

Mihaiu patrunde in dribling si obtine lovitura de la colt in duel cu Vatajelu.

65'

Mamut intra in locul lui Cimpanu la Craiova.

64'

Centrare din dreapta. Offside la Ivan.

52'

Offside la Andrei Ivan.

48'

Nemec rateaza preluarea in careul advers la pasa lui Gueye.

46'

21:48

Pauza la Craiova.

45'

Nemec reia cu capul pe langa poarta.

32'

O noua faza de contraatac a gazdelor cu Ivan in prim plan. Intervine Puljic si opreste actiunea cu o interventie la limita regulamentului.

30'

Pigliacelli iese din poarta si respinge din fata lui Nemec.

25'

Gol Ivan!

Craiova deschide scorul prin Andrei Ivan din pasa lui Baiaram. O faza la care a mai contribuit si fostul dinamovist Nistor.

20'

Contract al Craiovei prin Ivan in flancul drept. Centrarea care il cauta pe Bairam. Mingea iese in afara terenului.

18'

Inca un corner pentru Dinamo dupa un duel intre Nemec si Constantin.

17'

Inceput mai bun pentru Dinamo. Doua cornere consecutive la poarta lui Pigliacelli.

7'

Sorescu suteaza in forta. Respinge Pigliacelli in corner.

6'

Lovitura libera pentru Dinamo.

1'

A inceput meciul.

20:42

20:41

Craiova: 13 Pigliacelli - 5 Vatajelu, 4 Balasa, 23 Constantin, 11 Bancu - 16 Nistor, 8 Mateiu, 10 Cicaldau - 28 Cimpanu, 9 Ivan, 17 Bairam. Antrenor: Dragos Bon.

Dinamo: 12 Esanu - 22 Sorescu, 66 Puljic, 6 Ehmann, 3 Radu - 10 Nepomuceno, 5 Rauta, 55 Gol, 31 Fabbrini - 17 Nemec, 9 Gueye.

12:32

Avancronica

De la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă în 2014, cele două echipe s-au mai întâlnit de 15 ori în principala competiţie internă, de șase ori s-au impus oltenii, de trei ori au câştigat bucureştenii, iar alte șase jocuri s-au terminat la egalitate. În tot acest interval, dinamoviştii au reuşit doar trei remize în șapte deplasări pe terenul "Ştiinţei", anunta LPF.

Ultimul succes în campionat din contul grupării roş-albe: 15 decembrie 2018, Dinamo - Universitatea Craiova 3-0 (Mattia Montini - triplă).

Cea mai recentă întâlnire directă: 18 octombrie 2020, Dinamo - Universitatea Craiova 0-1, gol marcat de Alexandru Cicâldău (penalty).

Ionel Gane vs U Craiova în Liga 1: două jocuri - o victorie (2015/16, Petrolul - Universitatea Craiova 1-0) - o înfrângere (2015/16, Univeristatea Craiova - Petrolul 2-0).