3
CFR Cluj
Deac 77' Boli 56' Vinicius 36'

Asa am trait Craiova - CFR Cluj in finala campionatului!

CS Universitatea Craiova si CFR Cluj au luptat luni seara, de la 20:30, cu titlul pe masa in ultima etapa din playoff.

22:28

Final de meci. CFR Cluj este campioana Romaniei pentru al treilea sezon consecutiv!

90'

Koljic trimite cu capul peste poarta.

90'

Baiaram trimite cu capul peste poarta din 6 metri.

87'

Boli blocheaza sutul lui Koljic din interiorul careului. Craiova forteaza cu toate liniile.

84'

Nistor centreaza pentru aparitia lui Koljic, dar acesta reia cu capul peste poarta.

83'

Vladoiu obtine lovitura libera in marginea careului advers.

77'

Gol Deac!

CFR Cluj are 3-1 pe tabela dupa ce Deac transforma lovitura de la 11 metri.

76'

Inainte sa fie fault se observa ca a fost offside la pasa lui Deac pentru Vinicius! Eroare de arbitraj.

75'

Cosic il faulteaza in careu pe Vinicius si e lovitura de la 11 metri pentru CFR.

74'

Vatajelu centreaza in fata portii si Arlauskis retine fara emotii.

71'

Cicaldau centreaza din lovitura libera si Acka reia cu capul pe langa poarta.

67'

Bordeianu trimite mult peste poarta din interiorul careului.

59'

Ivan intra in locul lui Barbut.

56'

Gol Boli!

CFR preia conducerea dupa lovitura de cap a lui Boli. Doua goluri marcate de fundasii centrali ai oaspetilor si ambele cu capul.

54'

Pigliacelli retine sutul lui Chipciu din afara careului.

52'

Koljic suteaza in forta din afara careului si mingea ocoleste de putin poarta.

49'

Deac trimite in zid, mingea ii revine si tot el reia peste poarta.

48'

Chipciu obtine lovitura libera in preajma careului advers.

47'

Corner

Mihaila obtine cornerul in duel cu Boli. Este prima lovitura de la colt a Craiovei in acest meci!

46'

Omrani patrunde in careu si trimite pentru Itu. Resping oltenii de acolo. CFR ramane in atac.

46'

Start de repriza secunda.

21:36

21:21

Pauza la Craiova.

45'

Mare ocazie pentru CFR la reluarea lui Rondon din doi metri. Respinge fabulos Pigliacelli.

45'

Camora suteaza mult peste poarta.

44'

Vinicius respinge de pe linia portii sutul lui Vladoiu.

40'

Sansa mare si pentru CFR la mingea trimisa in fata portii de Rondon. Respinge Vladoiu in disperare de cauza.

38'

Incredibila ocazie ratata de Nistor dupa o patrundere personala. Mingea trece agonizant pe langa poarta.

36'

Gol Vinicius!

CFR egaleaza dupa un corner. Centrare in sase metri si Vinicius plaseaza mingea in poarta cu o lovitura de cap.

35'

Acka respinge de langa Rondon la centrarea lui Camora din stanga.

30'

Vladoiu ramane intins in careul oaspetilor dupa un duel cu Boli. Jocul continua.

29'

Omrani suteaza pe langa poarta. Prima ocazie pentru CFR.

27'

Camora il faulteaza in atac pe Barbut. CFR-ul nu reuseste sa lege nimic pana acum.

24'

Koljic acuza o accidentare si ramane intins pe gazon.

15'

Fanii Craiovei fac spectacol in afara stadionului:

14'

Cosic aproape sa trimita in poarta din cativa metri. Craiova domina autoritar jocul.

12'

Centrare din dreapta in careu si Mihaila trimite peste poarta.

10'

Gol Nistor!

Craiova deschide scorul printr-un super sut reusit de Nistor din afara careului.

9'

Rondon trimite pe langa poarta din stanga.

7'

Chipciu intra in locul lui Joca la CFR.

5'

Cicaldau suteaza mult peste poarta.

4'

Mihaila obtine lovitura libera pentru Craiova in marginea careului advers.

1'

Ovidiu Hategan fluiera lovitura de incepere a partidei. Se joaca fara spectatori, dar suporterii olteni au impanzit strazile Craiovei si zona din afara stadionului "Ion Oblemenco".

20:31

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Văteljelu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Koljic, Mihăilă.
Rezerve: Popescu, Mitran, Bălașa, Ivanov, Qaka, Ivan, Vangenin, Baiaram, Nițu.
Antrenor: Cristiano Bergodi.

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Vincius, Boli, Camora – Itu, Bordeianu, Deac – Omrani, Rondon, Joca.
Rezerve: Rus, Cestor, Burcă, Hoban, Luis Aurelio, Chipciu, Pereira, Petrlia, Costache.
Antrenor: Valeriu Bordeianu.

10:26

AVANCRONICA

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 21 de ori, de șapte ori au câştigat oltenii, de opt ori au învins clujenii, iar alte șase jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu U Craiova gazdă: 10 meciuri - 4 victorii U Craiova - 3 remize - 3 succese CFR.

O singură înfrângere au suferit oltenii în ultimele 12 meciuri jucate în campionat pe teren propriu, 0-2 cu CFR (23 februarie 2020), în rest au 10 victorii şi o remiză.

Cea mai recentă întâlnire directă: 28 iunie 2020, CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-3, goluri înscrise de C. Deac, P. Vinicius, respectiv E. Koljic, V. Mihăilă, A. Cicâldău.

Meciul va fi arbitrat la centru de o brigada condusa de Ovidiu Hategan.