Academica Clinceni, victorie mare in deplasare cu Chindia

Etapaa a 18-a din Liga 1 a continuat, duminica, cu meciul Chindia Targoviste - Academica Clinceni, o partida cu sapte goluri si un hattrick din partea lui Cristian Merloi.

Chindia a deschis scorul prin Cherchez in minutul 3, dar Academica a intors spectaculos rezultatul conducand marcand de trei ori pana la pauza prin Alexandru Buziuc (18), George Merloi (29, 39).

Moldoveanul Vadim Raţă a redus din diferenta in minutul 41 pentru scorul pauzei, 2-3.

Partea secunda a apartinut oaspetilor, Academica punctand de alte doua ori prin Merloi (55) şi Jakub Vojtus (70).

Interesant este ca ilfovenii se impusesera si in tur, cu 3-1, intr-un meci disputat in calitate de gazde la Voluntari.

Chindia Târgovişte: Moldovan – Martac, Benga, Leca, Negrea (Neciu ’62) – Raţă, Novac (Neguţ ’46), Bic, Dumiter – Florea, Cherchez (Burlacu ’69). Antrenor: Viorel Moldovan.

Academica Clinceni: Vâlceanu – Matei, Chatziterzoglu, Patriche, Pârvulescu – Cebotaru, Merloi (Dumitru ’75), Şut, Deretti (Achim ’55), Buziuc – Vojtus (Ion ’84). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Benga ’27, Florea ‘62 / Şut ’20, Deretti ‘50.

Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici.