2
0
Univ. Craiova

Asa am trait CFR Cluj - Universitatea Craiova

Derby-ul rundei a 10-a in Liga 1 s-a disputat in Gruia intre CFR Cluj si Universitatea Craiova. Partida a fost live text in aceasta pagina, duminica, de la ora 21:30.

23:28

81'

Mario Camora (CFR Cluj).

68'

Scuffet respinge in lateral sutul lui Ivan din lovitura libera.

65'

Sut de la distanta trimis de Mitrea. Respinge Scuffet in lateral.

51'

Ivan incearca poarta din afara careului. Scuffet intervine si scoate peste bara.

50'

Yeboah scapa din marcajul lui Papp si reia cu capul pe langa poarta. O noua ocazie pentru CFR.

50'

Malele recupereaza in duel cu Mitrea, scapa singur cu portarul si e blocat de Lazar.

46'

S-a reluat meciul. Ivan intra in locul lui Gaman, Mateiu in locul lui Nistor la Universitatea Craiova.

22:21

2-0 pentru CFR Cluj la pauza.

37'

Ocazie pentru Craiova la sutul lui Nistor din lovitura libera. A cautat coltul scurt, dar Scuffet a fost atent si a respins.

35'

Bancu obtine lovitura libera in marginea careului la un duel cu Yeboah.

32'

Bogdan Mitrea (Craiova).

29'

Mitrea reia cu capul pe langa poarta CFR-ului.

28'

Gol Gaman (ag)!

In mod clar este etapa autogolurilor antologice. Gaman trimite prea tare spre propria poarta fara sa se uite ca Lazar nu se afla pe directia portii.

25'

Lazar retine o minge centrata din lovitura liberea de catre Deac.

24'

Yeboah respinge in corner mingea centrata de Cimpanu. Este prima lovitura de la colt pentru oaspeti.

18'

Gol Muhar!

CFR Cluj deschide scorul cu o executie spectaculoasa din partea croatului Karlo Muhar. Acesta a preluat de la Petrila in afara careului si a marcat cu un sut in stanga portarului.

5'

Executie indrazneata din partea lui Burca. Acesta a incercat o foarfeca dupa o centrare din corner.

4'

Manea preia intr-o zona fara marcaj si incearca sutul spre poarta. Trimite alaturi.

3'

Inceput energic de partida, cu actiuni de ambele parti.

1'

A inceput meciul din Gruia.

21:24

CFR CLUJ: Scuffet - Kolinger, Manea, Burca, Camora - Muhar, Deac, Bordeianu - Petrila - Yeboah, Malele.

UNIV.CRAIOVA: Lazar - Papp, Gaman, Mitrea - Vatajelu, Screciu, Cretu, Bancu - Nistor, Markovic, Cimpanu.

Arbitru: Andrei Chivulete.

13:24

Avancronica

Va fi a 31-a confruntare in principala competitie interna, 12 dintre precedentele dueluri din campionat fiind castigate de ardeleni, noua de catre olteni, in timp ce alte noua partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recenta intalnire directa: 15 mai 2022, CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-1. La final, ardelenii au sarbatorit castigarea celui de-al 8-lea titlu din istoria clubului.