1
Gaz Metan
Yuri 12'

CFR Cluj revine de la 0-1 la pauza si invinge Gaz metan

CFR Cluj si-a indeplinit misiunea in meciul disputat pe teren propriu cu Gaz Metan Medias, si a castigat cu 2-1, in etapa a 11-a din CASA Liga 1.

Yuri Matias a deschis scorul dupa numai 12 minute din centrarea lui Deaconu.

Fundasul central a aparut surprinzator la finalizare si l-a invins pe Balgradean cu o reluare din alunecare.

Gaz Metan a intrat in avantaj la pauza, dar CFR Cluj a egalat in chiar primul minut al partii secunde.

Manea l-a gasit excelent pe tanarul Petrila si acesta a marcat cu un sut la coltul lung.

Petrila s-a transformat apoi in pasator decisiv pentru reusita de 2-1 a lui Deac, in minutul 59.

Decarul CFR-ului a reluat din dreptul punctului cu var de la 11 metri in dreapta portarului.

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Bouhenna, Burcă, Camora – Culio (Alibec ’69), Bordeianu, Deac (Boateng ’85) – Chipciu (Păun ’46), Debeljuh (Omrani ’46), Petrila (Gîdea ’90). Antrenor: Dan Petrescu.

Gaz Metan: Vâlceanu – Trif, Horj, Yuri, Moura – Francisco Junior (Filip ’77), Alceus (Sarr ’77) – Chamed (Grădinaru ’70), Deaconu, Horşia (Iancu ’46) – Morar (Irobiso ’70). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Culio ’65 / Horj ’56, Francisco Junior ’75, Yuri ‘90+3.

Arbitri: Florin Andrei – Ciprian Florin Danşa, Alexandru Vodă – Rareş George Vidican.

19:54

Final de partida in Gruia.

90'

Yuri Matias cade in marginea careului gazdelor, dar nu primeste lovitura libera dorita.

90'

Paun blocat in momentul sutului. Corner pentru CFR Cluj.

59'

Gol Deac!

CFR Cluj trece in avantaj. Petrila a pasat decisiv pentru golul lui Deac.

46'

Paun in locul lui Chipciu si Omrani in locul lui Debeljuh.

46'

Gol Petrila!

Manea centreaza decisiv pentru golul de 1-1 marcat de Petrila.

45'

Petrila nu prinde poarta cu un sut din afara careului.

35'

Voleu incercat fara succes de Petrila. Minge n-a prins poarta.

12'

Gol Yuri!

Centrare in fata portii si Yuri Matias reia in poarta pentru 0-1.

1'

Start de partida in Gruia.

0'

• CFR Cluj: Balgradean - Manea, Bouhenna, Burca, Camora - Culio, Bordeianu, Deac - Chipciu, Debeljuh, Petrila.
  • Gaz Metan: Valceanu - Gabriel, Yuri Matias, Horj, Trif - Alceus, Junior - Horsia, Deaconu, Chamed - Morar.
13:37

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 30 de ori în principala competiţie internă, de 10 ori s-au impus clujenii, de șaase ori au câştigat medieşenii, iar alte 14 jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu CFR gazdă: 15 meciuri - 6 succese CFR Cluj - 7 remize - două victorii Gaz Metan.

Cea mai recentă întâlnire directă: 21 februarie 2021, Gaz Metan - CFR Cluj 0-1, gol înscris de Billel Omrani.

Gaz Metan a primit cel puţin un gol în 25 dintre precedentele 26 deplasări din campionat.

O singura infrangere a suferit CFR in ultimele opt meciuri disputate pe teren propriu in campionat, 0-1 cu Sepsi, in playoff-ul sezonului trecut.