1
FC Botosani
Camara 32'

Asa am trait CFR Cluj - FC Botosani

Liderul CFR Cluj a primit vizita celor de la FC Botosani, echipa care n-a castigat niciodata in Gruia, intr-un meci din etapa a 5-a in Liga 1.

20:28

Final de partida. Botoșani castiga in premiera pe terenul CFR-ului.

90'

Yuri Matias trimite cu capul peste poarta.

90'

Bus reia din intoarcere pe langa poarta.

87'

Contraatac irosit de Botoșani.

83'

Interventia lui Sava la sutul lui Camara.

82'

Bus intra in locul lui Malele.

78'

Bara transversala se opune golului la stangul lui Paun din 16 metri.

77'

Niciun sut pe poarta pentru CFR in repriza a doua.

73'

Dican reia cu capul mult peste poarta dupa o centrare din lovitura libera.

71'

Sava scoate in extremis mingea trimisa de Camara pe poarta.

57'

Braun trece usor de Dragu si intoarce la Hoban. Sut peste poarta.

56'

Seroni intra la oaspeti sa betoneze apararea. A intrat si israelianul Shahaf.

53'

Probleme la constructie pentru CFR Cluj. Macina in gol gazdele.

46'

Start de repriza secunda.

19:22

George Gaman trimite echipele la vestiare. Botoșani conduce 1-0 in Gruia.

45'

Sylla (Botoșani).

38'

Bordeianu rateaza de putin egalarea. Corner pentru gazde.

36'

Muhar reia cu capul peste poarta dupa un corner.

32'

Gol Camara!

La prima ocazie FC Botosani deschide scorul prin Camara. Pasa la adversar oferita de Braun.

25'

Camara intra in locul lui Roman II.

23'

Roman II acuza o accidentare si pare ca nu mai poate continua.

20'

Malele scapa singur cu Pap. Blochează in extremis portarul Botosaniului.

19'

Pap retine sutul lui Hoban din voleu.

17'

Braun trimite in fata portii oaspetilor. Respinge Dican, dar mingea ramane la CFR.

16'

Bordeianu din nou cu centrarea. Respinge Pap cu o mana.

13'

Boli respinge centrarea lui Bordeianu.

4'

Deac suteaza peste poarta.

3'

Malele scoate cartonasul pentru Dican, unul dintre stoperii oaspetilor.

1'

Start de partida. George Gaman e arbitrul de centru.

18:30

Ploaie torentiala la Cluj in momentul iesirii pe teren a celor doua echipe.

18:27

CFR Cluj: Sava - Kolinger, Brucic, Burca, Braun - Hoban, Muhar, Bordeianu - Deac, Malele, Roger.

FC Botosani: Pap - Sno, Dican, Dragu, Boli - Mussis, Sylla - Mailat, Tarcoveanu, Roman - Roman II.

13:21

Avancronica

Cele doua echipe s-au mai intalnit de 24 de ori in principala competitie interna, de 13 ori s-au impus clujenii, de sase ori au castigat moldovenii, iar alte cinci partide s-au temrinat la egalitate.

Botosanenii sunt fara victorie pe terenul ardelenilor, unde au reusit doar trei remize in 12 deplasari.

Cea mai recenta intalnire directa: 31 ianuarie 2022, CFR - FC Botosani 1-1 (C. Deac / A. Dawa).

CFR Cluj a pierdut un singur meci pe teren propriu din ultimele 23 disputate, 0-1 cu FCSB in 17 aprilie anul acesta. In rest, 20 de victorii si doua remize pentru oamenii lui Dan Petrescu.

Patru victorii consecutive a obtinut CFR pe teren propriu in toate competitiile, dupa 2-2 cu Pyunik in primul tur prelimnar al Champions League.

FC Botosani a inceput sezonul cu doua victorii la rand, dupa care au urmat doua remize pentru echipa lui Mihai Teja.