1
0
Farul

CFR Cluj - Farul 1-0. Golul lui Birligea a facut diferenta

Liderul CFR Cluj s-a impus la limita in duelul cu Farul Constanta, scor 1-0 (0-0), in etapa a 7-a din playoff in Liga 1.

Daniel Birligea a inscris cu o reluare din sase metri la centrarea lui Bilel Omrani, in minutul 66.

La 0-0, in prima repriza, Farul a ratat cele mai mari ocazii prin Grameni si Moldoveanu.

CFR Cluj se desprinde din nou la cinci puncte de FCSB, echipa care evolueaza luni seara pe teren propriu cu FC Arges (20:30).

CFR Cluj: Letica – Graovac, Yuri, A. Burcă, Camora – C. Deac (Dugandzic ’88), Boateng, Bordeianu (Cvek ’84) – A. Păun (Chipciu ’46), Debeljuh (Omrani ’46), Petrila (Birligea ’61). Antrenor: Dan Petrescu.

Farul: Aioani – R. Boboc, Mladen, Artean, Borza (Dussaut ’67) – Radaslavescu (Ciobanu ’46), Nedelcu Grameni (Popescu ’74) – G. Iancu, R. Moldoveanu (Purece ’68), A. Pitu (Sali ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Letica ‘7, Birligea ’67, Bordeianu ’77 / Mladen ‘84.

Arbitri Radu Petrescu - Daniel Mitruţi, Tunyogi Ferencz - Iulian Călin.

23:25

66'

Gol Birligea!

CFR Cluj deschide scorul prin Birligea din pasa lui Omrani.

61'

Yuri Matias intervine decisiv la Boboc.

52'

Iancu suteaza din marginea careului peste poarta CFR-ului.

50'

Minge in adancime pentru Omrani. Iese Aioani si retine din fata francezului.

46'

S-a reluat partida.

22:19

Pauza in Gruia.

42'

Ciocnire violenta intre Debeljuh si portarul Aioani la o minge inalta in careul celor de la Farul.

40'

Incursiune a lui Pitu in careul gazdelor. Burca respinge in corner.

20'

O noua interventie decisiva a portarului gazdelor.  Moldoveanu a sutat din afara careului.

8'

Pitu trage pe poarta dintr-o lovitura libera. Respinge portarul Letica.

7'

Letica, portarul gazdelor, vede cartonasul galben pentru un fault in afara careului.