Omrani 80'
1
0
Dinamo

CFR Cluj – Dinamo 1-0. Oaspetii au evoluat in dubla inferioritate numerica din finalul primei reprize

Campioana CFR Cluj a castigat la limita in fata lui Dinamo, scor 1-0 (0-0), in ultima partida a etapei a 29-a din CASA Liga 1.

Atacantul francez Bilel Omrani a marcat unicul gol al meciului in minutul 81 din pasa lui Alexandru Paun.

O victorie chinuita a celor de la CFR Cluj in conditiile in care Dinamo a ramas in dubla inferioritate numerica din minutul 37.

Paul Anton (min.31) si Florin Bejan (min.37) au fost elminati pentru cumul de cartonase galbene.

La 0-0 portarul norvegian Kongshavn a salvat-o pe Dinamo in mai multe randuri la faze limita.

Cand portarul n-a avut ce face bara i-a salvat pe “caini” la reluarile lui Camora si Paun din prima repriza.

Un succes prin care CFR Cluj se apropie la un punct in clasament de liderul FCSB.

Un duel ajuns la episodul cu numarul 52 pe prima scena a fotbalului romanesc.

CFR Cluj ajunge la 23 de victorii, in timp ce Dinamo ramane la 20 de succese. Alte noua meciuri s-au incheiat la egalitate.

Cu CFR Cluj in postura de gazda s-a derulat episodul cu numarul 26: formatia ardeleana a castigat de 13 ori acasa, Dinamo a plecat de sapte ori invingatoare din Gruia, in timp ce de sase ori s-a terminat remiza.

Dinamo n-a mai invins-o pe CFR Cluj de la un 3-0 inregistrat chiar pe terenul Dr.Constantin Radulescu, in 6 mai 2017.

Etapa urmatoare, ultima din sezonul regular, CFR Cluj se deplaseaza la Craiova fara decarul Ciprian Deac, suspendat dupa galbenul incasat cu Dinamo.

CFR Cluj: Bălgrădean - C. Manea (Susici '75), Vinicius, Burcă, Camora - Bordeianu (Omrani '46), Hoban (Sigurjonsson '66), Gâdea (Păun '10) - C. Deac, Debeljuh, Costache. Antrenor Edward Iordănescu;

Dinamo: Kongshavn - Sorescu, Bejan, Albentosa, R. Grigore - Gol (Ehmann 77), Răuţă, P. Anton - Mihaiu (Puljici '41), Nemec (Blejdea '77), Fabbrini (Moldoveanu '90). Antrenor Gheorghe Mulţescu.

Cartonaşe galbene: Deac '45+2, Omrani '57, Bălgrădean '90+2 / Anton '9, '31, Bejan '15, '37, Răuţă '45, Moldoveanu (rezervă) '81.

Cartonaşe roşii: Anton '31, Bejan '37

Arbitri: Marcel Bîrsan - Ciprian Danşa şi Andrei Constantinescu - Florin Andrei;

80'

Gol Omrani!

Paun patrunde pe stanga in careu si paseaza in fata portii pentru reluarea lui Omrani.

68'

Centrare din stanga si Omrani il ia la tinta pe portarul dinamovist.

64'

Ocazie ratata de Omrani. Reluare pe lângă poartă din interiorul careului.

57'

Omrani (CFR) pentru un fault din lateral asupra lui Gol.

50'

Kongshavn blochează sutul lui Camora de la distanță.

50'

Camora centreaza din stanga si Hoban reia cu capul pe langa poarta.

47'

Omrani faulteaza in atac.

45'

Deac (CFR Cluj) vede cartonasul galben si nu va juca etapa urmatoare in deplasare cu Universitatea Craiova.

37'

Cartonas rosu !

Bejan (Dinamo) incaseaza si el al doilea galben. Dinamo ramane in dubla inferioritate numerica.

31'

Anton (Dinamo) incaseaza al doilea galben si este eliminat.

27'

CFR Cluj rateaza deschiderea scorului prin Debeljuh. Bara s-a opus, dupa ce portarul norvegian respinsese intr-o prima faza sutul lui Paun.

17'

Pana acum o replica buna pe care Dinamo o da campioanei pe terenul din Gruia.

15'

Bejan (Dinamo) pentru un fault la centrul terenului.

9'

Anton (Dinamo) vede primul galben al meciului.

1'

A inceput meciul din Gruia.

0'

Echipele de start:

CFR Cluj: Bălgrădean - Cristi Manea, Vinicius, Burcă, Camora - Bordeianu, Hoban, Gîdea - C. Deac, Debeljuh, Costache.
Rezerve: Sandomierski, Susic, Latovlevici, Ben Youssef, Sigurjonsson, Soares, Itu, Păun, Omrani.

Dinamo: Kongshavn - Sorescu, Bejan, Albentosa, R. Grigore - Gol, Răuţă, P. Anton - Mihaiu, Nemec, Fabbrini.
Rezerve: Mitrovic, Ehmann, Puljic, G. Creţu, Cl. Stan, Bani, Stere, Blejdea, Moldoveanu.