0
0
FC Voluntari

FC Botosani urca la limita playoff-ului dupa 1-0 cu FC Voluntari

Victorie scurta pentru FC Botosani, luni dupa-amiaza, in partida disputata pe teren propriu contra celor de la FC Voluntari in etapa a 23-a din Liga 1 Betano.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Mihai Roman in ultimul minut al primei reprize.

Cu acest succes echipa pregatita de Liviu Ciobotariu ajunge pe locul sapte, cu 32 de puncte.

FC Voluntari ramane ultima in clasament dupa un inceput promitator, 4-2 acasa cu Sepsi etapa anterioara.

FC Botoşani: Pap - Dumitraş, Chindriş, Burcă, Soiledis - Rodriguez, Karaboue - Fabbrini (Papa '87), Ongenda, Golofca (Buş '70) - Roman (Fulop '79). Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Voluntari: Vâtcă - Leasă, Armaş, Balaur, Ion Gheorghe - Laidouni, Signorelli (Bălan '71), Răuţă - Deac, Gadze, Tudorie. Antrenor: Cristiano Bergodi

George Rădulescu a arbitrat meciul la centru.

18:54

Final de partida. Botosani urca pe locul sapte, cu 32 puncte. Voluntari ramane ultima.

89'

Balan cade usor in careul gazdelor, dar nu se acorda nimic.

84'

Tudorie trimite spre poarta gazdelor, insa mingea e una de antrenament pentru Pap.

78'

Deac, unul dintre cei mai activi jucatori ai oaspetilor, incearca un nou sut. Din nou fara succes pe tabela.

62'

Prima reactie a Botosaniului in aceasta repriza. Soiledis trimite pe langa poarta.

58'

Oaspetii preseaza in cautarea egalarii, insa sutul lui Deac nu prinde poarta.

57'

Roman este avertizat si va rata meciul urmator.

51'

Reluare a lui Gadze pe langa poarta.

46'

Start de repriza secunda.

45'

Gol Roman!

Roman deschide scorul pentru Botosani

43'

Fabbrini suteaza dar mingea nu prinde poarta.

12:24

FC Botoşani vs FC Voluntari în Liga 1: 13 jocuri - 5 victorii FC Botoşani - 5 remize - 3 succese FC Voluntari.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 6 jocuri - 4 succese FC Botoşani - o remiză - o victorie FC Voluntari.

Ultimul succes izbutit de oaspeţii din această rundă: 21 mai 2017, FC Voluntari - FC Botoşani 1-0.

Ultima victorie reuşită de gruparea moldavă: 7 aprilie 2018, FC Botoşani - FC Voluntari 1-0.

Cea mai recentă întâlnire directă: 29 septembrie 2018, FC Voluntari - FC Botoşani 1-1 (marcatori Laidouni, respectiv Chitoşcă).

Liviu Ciobotariu vs Cristiano Bergodi: un joc - o victorie Ciobotariu (2008/2009, CS Otopeni-Poli Iaşi 4-1).