FC Botosani isi consolideaza primul loc in playout

Echipa lui Marius Croitoru a castigat duelul cu UTA Arad de pe teren propriu, cu 1-0 (1-0), vineri, in etapa a 2-a din playout in CASA Liga 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Jaja, in minutul 7, cu un sut deviat din interiorul careului.

FC Botosani a fost aproape sa-si dubleze avantajul la jumatatea primei reprize dupa o gafa incredibila a portarului advers.

Florin Iacob a trimis direct in picioarele lui Enrico Papa, insa albanezul n-a reusit sa profite de sansa aparuta in mod neasteptat.

UTA a ratat cea mai mare ocazie in partea secunda prin Dumitru Cardoso. Excelent gasit in sase metri de centrarea lui Marko Vukcevic, atacantul aradenilor a reluat cu capul peste poarta.

FC Botosani se desprinde la 29 de puncte in fruntea clasamentului din playout.

FC Botoşani: Pap – Braun, Haruţ, Şeroni, Ţigănaşu – Papa, Dican, Tîrcoveanu (Florescu '74) – Mailat (Fili '80), M. Roman II (Grubac '74), Jaja (Tisdell '90). Antrenor Marius Croitoru;

UTA: Fl. Iacob – Vukcevici, Erico da Silva, Benga, Baravykas (Şliakov '72) – Vorobjovas (Fl. Matei '72), Ubbink, Batha – Cardoso (Laukzemis '84), Miculescu (Pătlăgică '84), Otele. Antrenor Ionuţ Badea.

Cartonaşe galbene: Grubac '76 / Baravykas '60.

Arbitri: Ionuţ Coza - George Neacşu şi Bogdan Gheorghe - Robert Avram.