1
0
Sepsi

Botosani - Sepsi 1-0. Fotbal sub limita inghetului

Etapa a 22-a din Liga 1 a continuat, luni, cu meciul FC Botosani - Sepsi Sf.Gheorghe.

Marcator: Papa (41')

Final de partida. Botosani obtine toate punctele. Golul lui Papa din finalul primei reprize a facut diferenta. Gazdele de la Botosani au mai avut o bara pe final de meci prin Floerscu la capatul unui contraatac.

FC Botosani urca pe locul 4 in clasament, in timp ce Sepsi ramane in afara locurilor de playoff dupa a sasea victorie din sezon.

90' - Lovitura libera pentru Sepsi. Mitrea suteaza pe poarta. Interventie salvatoare a lui Contra.

77' - Bara se opune la sutul lui Florescu. A fost un contraatac doi contra unu.

74' - Ocazie pentru Golofca. Sutul acestuia e blocat de Contra.

64' - Mailat aproape de 2-0. Sut din careu pe langa poarta.

57' - Dubla modificare la Sepsi. Au intrat Achahbar si Luckassen.

55' - Contra scapa mingea din maini. Seroni e pe faza si respinge.

53' - Patrundere a lui Aganovic. Sut pe langa poarta.

18:37 S-a reluat meciul.

18:18 Pauza! Botosani intra in avantaj minim la cabine.

41' - Papa ramane singur cu Niczuly si marcheaza pentru 1-0.

38' - Golofca trage de la distanta. Contra prinde cu emotii.

35' - Galben pentru Dragu, fundasul stanga al gazdelor.

34' - Contraatac pentru Sepsi. Aganovic suteaza pe langa (Ocazie).

29' - Mladinovici face ordine in careul gazdelor la un corner. Faza se incheie cu sut peste.

26' - Silva reia din careu pe langa poarta.

24' - Sut peste poarta trimis de Mailat.

22' - Galben pentru Papa, primul al meciului.

18' - Niczuly blocheaza sutul lui Roman.

17:33 Horia Mladinovici fluiera startul meciului.

FC Botosani: Contra – Braun, Racovitan, Seroni, Dragu – Papa, Edjouma, Florescu – Silva, Moescu, Mailat.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Tincu, Mitrea, Ispas – Eder, Fofana, Aganovic – Golofca, Damascan, Askovski.

FC Botoşani şi Sepsi OSK s-au mai întâlnit de 13 ori în principala competiţie internă, de șase ori s-au impus moldovenii, de două ori au câştigat covăsnenii, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă confruntare directă: 29 august 2021, Sepsi OSK - FC Botoşani 1-1, marcatori Andres Dumitrescu, respectiv Andrei Chindriş.

Covăsnenii nu au mai pierdut în campionat din 25 octombrie 2021, CFR Cluj - Sepsi OSK 2-0. Au urmat patru victorii şi patru remize.

FCSB - FC Botoşani 3-1 a fost singura înfrângere suferită de moldoveni în ultimele șapte etape, interval în care au mai înregistrat două succese şi patru rezultate de egalitate.