1
Sepsi
Patache (ag) 55'

Botosani - Sepsi 2-1. Moldovenii continua cursa pentru cupele europene

Echipa FC Botosani a castigat meciul disputat pe teren propriu cu Sepsi Sf.Gheorghe, scor 2-1, rezultat in urma caruia moldovenii se apropie la doua puncte de pozitia a patra ocupata de covasneni.

Botosaniul a deschis scorul in minutul 15 prin Hervin Ongenda. Sut din interiorul careului la coltul scurt.

Gazdele si-au dublat avantajul prin Realdo Fili la patru minute dupa pauza.

Albanezul intrat din minutul 46 in locul lui Braun a patruns pe dreapta si a finalizat cu un sut pe jos spre coltul lung.

A fost a sapte reusita a atacantului in varsta de 24 de ani.

Sepsi a redus din diferenta in minutul 54 prin autogolul lui Andrei Patache.

Fundasul Botosaniului a fost ulterior inlocuit cu Alin Seroni.

Pentru Botosani este a doua victorie in playoff, dupa 2-1 cu Academica Clinceni de asemenea pe teren propriu.

Sepsi pierde a doua partida in playoff. Covasnenii mai pierdusera cu 1-0 in fata noului lider CFR Cluj.

FC Botoşani: Pap – Braun (Fili ’46), Chindriş, Meleke, Ţigănaşu - Papa, Rodriguez, Florescu – Patache (Şeroni ’67), Caia (Camara ’12, Roman ‘67), Ongenda (Keyta ’73). Antrenor: Marius Croitoru.

Sepsi: Niczuly – Csiszer (Aganovic ’23), Bouhenna, Mitrea, Păun (Ninaj ’56) – Kovacs (Achahbar ’46), Vaşvari, Ştefan – Nouvier (Petrila ’46), Safranko, Golofca (Ştefănescu ’81). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Ongenda ’34, Florescu ’38, Fili ’62, Şeroni ’69, Rodriguez ‘85 / Achahbar ’77, Petrila ’85.

Arbitri: George Găman - Alexandru Cerei, George Neacşu - Florin Andrei.

19:21

85'

Cartonas galben primit de Petrila (Sepsi).

81'

Stefanescu in locul lui Golfoca la oaspeti.

78'

Galben primit de Achahbar (Sepsi).

73'

Ongenda ii lasa locul lui Keyta (Botosani).

69'

Seroni incaseaza un galben pentru tinerea lui Golofca.

67'

Roman intra la gazde in locul lui Camara.

67'

Petrila trimite in fata portii. Minge retinuta de Pap.

67'

Seroni in locul lui Patache la Botosani.

66'

Ninaj patrunde in careu si rateaza pasa pentru Golofca in fata portii. Corner pentru Sepsi.

56'

Ninaj in locul lui Paun la Sepsi.

55'

Gol Patache (ag)!

Eroare majora in apararea gazdelor si pana la urma Patache isi introduce mingea in propria poarta.

52'

Ongenda rateaza singur cu Niczuly. Interventie decisiva a portarului oaspetilor.

49'

Gol Fili!

Albanezul Fili marcheaza pentru 2-0 cu un sut pe jos la coltul lung.

49'

Bouhenna respinge in extremis din fata lui Camara.

46'

Achahbar intra in locul lui Nouvier (Sepsi).

46'

Incepe repriza secunda. Fili a intrat in locul lui Braun la gazde.

18:16

Pauza la Botosani.

41'

Sut de la distanta trimis de Camara. Respinge Niczuly in lateral.

41'

Ongenda scapa singur cu Niczuly si este blocat in extremis. Mare ocazie!

38'

Florescu (Botosani) incaseaza si el un cartonas galben.

34'

Ongenda (Botosani) vede primul galben al meciului.

23'

Aganovic i-a luat locul lui Csiszer la Sepsi.

15'

Gol Ongenda!

FC Botosani deschide scorul. Ongenda a marcat din pasa lui Patache.

12'

Camara in locul lui Caia la gazde.

1'

A inceput meciul de la Botosani.

0'

FC Botosani: 1 Pap – 47 Braun, 6 Chindris, 3 Meleke, 30 Tiganasu – 67 Papa, 8 Rodriguez, 27 Florescu – 19 Patache, 99 Caia, 10 Ongenda.

Sepsi: 33 Niczuly – 99 Csiszer, 29 Bouhenna, 3 Mitrea, 6 Paun – 5 Kovacs, 8 Vasvari, 96 Stefan – 19 Nouvier, 18 Safranko, 90 Golofca.

14:39

Avancronica

FC Botoșani vs. Sepsi OSK în Liga 1: 10 jocuri - 5 victorii Botosani - 4 remize - o victorie Sepsi.

Palmaresc cu FC Botoșani gazda: 5 jocuri - o victorie FC Botoșani - 3 remize - o victorie Sepsi OSK.

Trei înfrângeri au suferit moldovenii în ultimele 10 meciuri jucate pe teren propriu în campionat, interval în care au mai înregistrat șase succese şi un egal.

UTA Arad - Sepsi OSK 2-0: a fost singura înfrângere suferită de covăsneni în precedentele 12 deplasări din campioanat, în rest au cinci victorii şi șase rezultate de egalitate.