1
Poli Iasi
Omoh 29'

Asa am trait Botosani - Poli Iasi. Gazdele ataca podiumul in Liga 1

Ultima partida a sezonului regular in Liga 1 s-a disputat, luni seara, intre FC Botosani si Poli Iasi, cu incepere de la ora 20:00.

21:52

Final de partida si de sezon regular in Liga 1.

83'

Harut (Botosani) este primul jucator al gazdelor avertizat.

79'

Cate o schimbare in fiecare parte:
Longher in locul lui Platini (Poli Iasi)
Bautista in locul lui Rodriguez (Botosani).

77'

Avertisment pentru De Iriondo (Poli Iasi).

67'

Habibou isi face debutul la Poli Iasi. Acesta intra in locul lui Andrei Cristea.

56'

Chacana il inlocuieste pe Horsia la Poli Iasi.

55'

Gol Dugandzic!

Gazdele trec la conducere prin Dugandzic dupa o lovitura de la coltul terenului.

47'

Gol Keyta!

Botosani egaleaza prin Keyta cu un sut din interiorul careului. Tiganasu a pasat decisiv.

46'

Keyta in locul lui Askovski si Carlone in locul lui Ebenhofer la Botosani.

29'

Gol Omoh!

Poli Iași deschide scorul prin Omoh. Sut fabulos din marginea careului.

24'

Botosani rateaza deschiderea scorului prin Askovski. Sutul acestuia din interiorul careului e respins de Rusu cu o mana.

1'

A inceput meciul.

0'

Botoşani: Hankic - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - E. Papa, J. Rodriguez - Ashkovski, Ebenhofer, Ofosu - Dugandzic
Rezerve: E. Pap - Patache, Florescu, Keyta, Holzmann, Cascini, Carlone
Antrenor: Marius Croitoru

Poli Iaşi: Rusu - Grădinaru, Klimavicius, Mihalache, Şerban - Platini, De Iriondo, Passaglia, Horşia - Omoh, A. Cristea
Rezerve: Axinte, Onea, Longher, Breeveld, Fomba, Habibou, Chacana
Antrenor: Mircea Rednic

12:44

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 17 ori în principala competiţie internă, de cinci ori au câştigat botoşănenii, de șapte ori s-au impus ieşenii, iar alte cinci jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 8 meciuri - două victorii FC Botoşani - 3 remize - 3 succese Poli.

FC Botoşani este echipa din Liga 1 cu cele mai multe meciuri în care a marcat cel puţn un gol - 22 din 25 de partide.

Doar opt dintre cele 25 de goluri marcate au fost reuşite pe teren advers, Poli Iaşi fiind echipa cu cel mai slab atac în deplasare.