1
2
Poli Iasi

Poli Iasi castiga la Botosani cu revenire de la 0-1

Poli Iasi a castigat derby-ul Moldovei in deplasare cu FC Botosani, scor 2-1, dupa ce gazdele au condus cu 1-0.

Miron a deschis scorul in minutul 6 in urma unei lovituri de la coltul terenului.

In ultimele zece minute ale primei reprize iesenii au marcat de doua ori intorcand rezultatul. Platini a egalat in minutul 34, pentru ca Flores sa aduca gruparea din Copou in avantaj in prelungirile primei reprize.

Flavius Stoican, antrenorul oaspetilor, a privit finalul meciului din tribuna fiind eliminat in minutul 78.

FC Botoşani: Pap – Patache, Miron, Burcă, Dumitraş (Trujic ’79) – L. Fulop, Papa (Ongenda ’56), Karaboue – Golofca (Chitoşcă ’67), M. Roman, Fabbrini. Antrenor: Liviu Ciobotariu;

Politehnica Iaşi: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Platini, Qaka, Cioinac, P. Petre (Danale ‘90+4) – A. Cristea (Sanoh ’86), Dylan Flores (Zaharia ‘90). Antrenor: Flavius Stoican;

Cartonaşe galbene: / Sin ’22, Cristea ’52, P. Petre ’67, Flores ’90, Rusu ‘90+6;

Marian Barbu (arbitru).

18:58

46'

A inceput partea secunda.

45'

Gol !

Dylan Flores marcheaza pentru Poli Iasi

34'

Gol !

Platini egaleaza cu o lovitura de cap.

22'

Sin de la ieseni vede primul galben al meciului.

12'

Contraatac al gazdelor si sansa uriasa de a modifica din nou tabela. Golofca rateaza preluarea si faza ramane fara rezultat.

10'

Cristea suteaza pe poarta din afara careului.

6'

Gol Miron!

Fulop centreaza din lovitura de la colt si Miron reia decisiv cu capul in poarta pentru 1-0.

1'

A inceput meciul.

0'

FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Dumitraş - L. Fulop, Papa, Karaboue - Golofca, M. Roman, Fabbrini;

Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Platini, Qaka, Cioinac, P.Petre - A. Cristea, D. Flores

15:35

FC Botoşani vs Poli Iaşi în Liga 1: 13 jocuri - două victorii FC Botoşani - 5 remize - 6 succese Poli Iaşi.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 6 jocuri - o victorie FC Botoşani - 3 remize - două succese Poli Iaşi.

Ultimul succes reuşit de FC Botoşani: 1-0 în Copou, pe 11 septembrie 2016.

Cea mai mare diferenţă de scor: 10 decembrie 2016, FC Botoşani - CSM Poli Iaşi 1-3.