FCSB
Morutan 73' 15' Oct.Popescu 4'

FC Botosani - FCSB 1-3. Morutan, dubla din penalty!

In buna traditie a intalnirilor directe FCSB a castigat si de aceasta data pe terenul celor de la FC Botosani.

Un meci inceput in nota de dominare a oaspetilor care au marcat de doua ori in primul sfert de ora.

Octavian Popescu a deschis scorul in minutul 4 cu un sut deviat de Enriko Papa.

Olimpiu Morutan avea sa dubleze avantajul celor de la FCSB dintr-o lovitura de la 11 metri usor acordata la patrunderea lui Darius Olaru in duel cu Christopher Braun.

FC Botosani a redus din diferenta prin Hervin Ongenda in minutul 28. Un lob peste Andrei Vlad din centrul careului.

In minutul 73 cei de la FCSB au primit o noua lovitura de la 11 metri dupa o faza care i-a avut protagonisti pe aceiasi Olaru si Braun.

Morutan a transformat pentru 1-3, asigurand linistea finalului de partida.

Vlad a avut parada meciului in minutul 82 la reluarea lui Chindris din doar cativa metri.

FC Botoşani: E. Pap - Braun, Chindriş, Meleke (Racoviţan ’85), Ţigănaşu - E. Papa (Patache ’85), J. Rodriguez, Ongenda – Ashkovski (Tîrcoveanu ’46), D. Croitoru (Roman ’16), Fili (Florescu ’81). Antrenor: Marius Croitoru.

FCSB: A. Vlad - V. Creţu, I. Cristea, D. Haruţ, Radunovic - Ov. Popescu, D. Nedelcu (Oaidă ’34), D. Olaru (Vînă ’88) - O. Moruţan, A. Buziuc (Istrate ’46), Oct. Popescu (Perianu ’78). Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Meleke ‘3, Braun ’14, Roman ’50, Ţigănaşu ‘76, Tîrcoveanu '90+1 / Nedelcu ’26, Cristea ’55, Moruţan ‘59.

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Vladimir Urzică, Mihai Marius Marica – Iulian Călin.

21:36

82'

Vlad respinge cu umarul mingea lui Chindris din sase metri.

73'

Gol Morutan!

Dubla reusita de Morutan. Un sut pe centrul portii de la punctul cu var.

71'

Un nou penalty pentru FCSB. Olaru a cazut de langa Braun.

69'

Pap retine sutul lui Octavian Popescu.

65'

Chindris cade in careul FCSB de langa Radunovic. Nu se acorda nimic.

60'

Primul corner pentru FCSB in partea secunda. Faza ramane fara rezultat.

55'

Se ascute meciul. Cristea avertizat pentru un fault asupra lui Roman.

52'

Tiganasu incearca un sut din lateral. N-a lipsit mult sa inscrie.

50'

Roman se alege cu un galben pentru simulare in careul FCSB.

50'

Probleme la glezna pentru Octavian Popescu.

46'

A inceput partea secunda.

20:32

Adrian Cojocaru fluiera finalul primei reprize.

40'

Octavian Popescu a incercat un lob peste Pap. Intervine portarul gazdelor.

33'

Chindris suteaza peste poarta. Ocazie mare pentru Botosani.

29'

Ovidiu Popescu rateaza incredibil singur cu Pap. Respinge cu piciorul portarul Botosaniului.

28'

Gol Ongenda!

Botosaniul revine in meci. Gol marcat de Ongenda dupa o preluare care a facut toti banii. Scarita peste un Vlad iesit fara niciun orizont din poarta.

22'

Radunovic blocheaza sutul lui Tiganasu. Ocazie pentru Botosani la patrunderea lui Braun in viteza.

20'

Primul corner al meciului pentru Botosani.

17'

Cretu intervine in fata lui Tiganasu.

15'

Olimpiu Morutan inscrie de la punctul cu var impotriva fostei sale echipe. FCSB are 2-0 dupa primul sfert de ora.