1
0
Sepsi

Victorie scurta pentru Astra cu nou-promovata Sepsi

Astra Giurgiu a invins-o pe Sepsi Sf.Gheorghe, cu 1-0, duminica seara, intr-o partida din prima etapa a noului sezon de Liga 1.

Pe o ploaie de noiembrie care a cazut aproape pe intreaga durata a partidei, Marquinhos a marcat singurul gol al meciului.

Un sut care a parut mai degraba o centrare a luat pamantul in fata portii si l-a pacalit pe Niczuly, portarul celor de la Sepsi.

Acelasi goalkeeper care in prima repriza s-a opus in cateva randuri deschiderii scorului.

Cele mai periculoase ocazii ale giurgiuvenilor au fost ratate de Le Tallec in minutele 25 si 44.

Astra Giurgiu: Iliev – Belu, Bejan, Polczak, Al. Stan – Mrzljak – Balaure (V. Gheorghe '60), Ioniţă (Nicoară '80), Marquinhos, Moise (Dandea '76) – Le Tallec. Antrenor: Edward Iordănescu.

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – Burlacu, Oros, Ursu, Dumbravă – Pilibaitis (Cl. Herea '67), Ghinga – Astafei (Huiban '46), Thiaw, P. Petre (Iovu '85) – Hadnagy. Antrenor: Valentin Suciu.

Cartonaşe galbene: Moise '27, Nicoară '83 / Hadnagy '37, Ghinga '66, Cl. Herea '90+5.

Arbitri: Adrian Cojocaru (central) – Ovidiu Artene, Daniel Hulubei (asistenţi).

90'

Centrarea lui Herea este respinsa de Mrzljak si cu aceasta faza se incheie meciul de la Giurgiu.

90'

Lovitura libera pentru Sepsi la ultima faza a meciului. Toata echipa in careul gazdelor.

64'

La una dintre putinele aparitii in jumatatatea adversa a celor de la Sepsi, Thiaw suteaza peste poarta.

57'

Petre cade usor in careul advers. Astralii pornesc pe contraatac. Se joaca pe contre in aceste minute.

49'

Gol Marquinhos!

Astra deschide scorul in urma unui sut al lui Marquinhos din marginea careului. Mingea a cazut in fata portii si l-a pacalit pe portarul lui Sepsi.

49'

Astra forteaza inca din debut si obtine un corner ramas fara rezultat. Se fluiera fault in atac la acelasi Le Tallec.

46'

19:18

Se termina prima repriza.

44'

Balaure centreaza periculos in fata portii si Niczuly respinge din capul lui Le Tallec.

42'

Marquinhos suteaza din afara careului in bratele lui Niczuly.

37'

Galben si pentru Hadnagy.

37'

Minge pentru Patrick Petre in marginea careului gazdelor, insa sutul acestuia este in blocaj.

28'

Mingea ajunge la Moise in marginea careului si mingea trimisa de acesta trece putin pe langa poarta.

27'

Moise primeste galben pentru un fault in atac.

25'

Niczuly se opune golului la reluarea cu capul pe spate a lui Le Tallec. Astra a avut o lovitura libera din stanga cu centrare in careu.

17'

Fanion ridicat eronat de la margine pentru un offside la Le Tallec.

16'

Portarul Niczuly retine reluarea cu capul a lui Le Tallec.

11'

Reluare cu capul a lui Le Tallec. Respinge apararea celor din Sf.Gheorghe.

7'

Prima sansa de gol a meciului apartine gazdelor. Belu centreaza din dreapta si Balaure rateaza intalnire cu balonul in sase metri.