1
0
Steaua

Asa am trait: Astra Giurgiu - Steaua 1-0

Astra Giurgiu si Steaua s-au luptat sezonul trecut pentru titlul de campioana in Liga 1. Acum cele doua echipe se intalnesc in etapa a 20-a din sezonul regulat. Astra, proaspat calificata in primavara euroepana, lupta pentru un loc in playoff, in timp ce Steaua vrea sa-si recastige primul loc in campionat. Nu sta deoparte, intra si comenteaza cel mai asteptat meci al etapei pe FORUM, alaturi de cea mai mare comunitate a pasionatilor de sport.

20:56

Final de meci. Astra castiga in prelungiri. Enache e certat de Reghecampf, Stoica il cearta pe Popa, jucator care mai apoi e impins de Reghecampf.

90'

Gol Budescu!

Astra da lovitura pe contraatac prin Budescu dupa o minge pierduta in atac de Popa.

90'

Corner

Faza fixa pentru Astra in prelungiri, stelistii ies pe contraatac si Popa trage in blocaj.

90'

Meciul este prelungit cu 3 minute.

87'

Corner

Nita blocheaza sutul lui Niculae, dupa o minge recuperata de Teixeira in fata lui Tosca. Stelistii au reclamat un fault acolo.

86'

Schimbare la Steaua: intra Aganovic in locul lui Golubovic. Mutare si la Astra: Florea in locul lui Ricardo Alves.

84'

Cartonas rosu Tamas!

Tamas este eliminat pentru o intrare asupra lui Teixeira. A doua eliminare consecutiva pentru fundasul stelist.

83'

Corner

Momcilovic obtine lovitura de la colt. Steaua preseaza tot mai mult in acest final de partida.

82'

Incredibil! Golubovic nu reuseste sa impinga mingea de pe linia portii la centrarea lui Popa din dreapta.

73'

Nita se opune golului la sutul lui Niculae din actiune. Meciul este din ce in ce mai viu disputat.

71'

Achim centreaza in fata portii, dar Golubovic rateaza intalnirea cu mingea. Astra iese pe contraatac si Tamas este aproape de a gafa in fata lui Niculae.

62'

Niculae este semnalizat corect in pozitie de offside.

61'

Tamas il blocheaza pe Junior Morais in propriul careu la o faza limita pentru apararea stelista.

58'

Reflex incredibil din partea lui Nita cu piciorul la lovitura de cap a lui Sapunaru. Ocazie uriasa ratata si de Astra!

58'

Corner

Jocul este mult mai atractiv in aceasta repriza, cu actiuni periculoase la ambele porti. Budescu scoate cornerul.

57'

Golubovic nu prinde poarta din sase metri la centrarea excelenta oferita de Popa din stanga. A fost cea mai cursiva faza a Stelei in acest meci.

55'

Niculae suteaza in plasa laterala. Mingea este deviata in corner, iar faza de la coltul terenului ramane fara rezultat.

54'

Corner

Lovitura de la colt pentru Steaua. Popa centreaza la prima bara, respinge Lung.

52'

Cartonas galben Niculae!

Niculae cade in careul stelist in duel cu Tamas si este avertizat pentru simulare.

51'

Cartonas galben Tamas!

Tamas vede cartonasul galben pentru o lovitura aplicata lui Budescu.

50'

Ovidiu Popescu suteaza cu stangul pe langa poarta lui Lung.

49'

Actiune promitatoare a Stelei cu Enache in flancul drept. Acesta continua cu Popa, insa mingea pentru De Amorim este interceptata.

47'

Schimbare si la Astra in debutul reprizei. Niculae a intrat in locul lui Seto.

46'

Radu Petrescu fluiera startul partii secunde. Enache a intrat fundas dreapta, Tamas ajunge in zona centrala, iar Achim evolueaza in spatele varfului.

20:03

Achim si Enache vor intra la Steaua in debutul partii secunde.

19:50

Nimic la nimic dupa primele 45 de minute la Giurgiu. Cate o ocazie pentru fiecare echipa in prima repriza.

44'

Momcilovic obtine lovitura libera in marginea careului advers. Boldrin centreaza pentru aparitia lui Tamas la prima bara. Devierea acestuia este respinsa acrobatic de Lung.

34'

Lovin trimite cu stangul din 16 metri si-l obliga pe Nita la o interventie salvatoare. Corner pentru Astra dupa cea mai mare ocazie a meciului.

25'

Minge in adancime pentru Budescu, insa acesta faulteaza in duel cu Moke. Jocul nu are un ritm din cale afara de sustinut, iar pana acum cele doua echipe sunt doua umbre ale formatiilor care se luptau la titlu sezonul trecut.

19'

Corner

Corner pentru Astra la sutul lui Stan din afara careului. Nita s-a intins si a respins cu o mana. Faza de la coltul terenului ramane fara rezultat.

17'

Centrare inalta in careul Astrei, iese Lung si boxeaza din fata lui De Amorim. Steaua reia atacurile asa cum o face inca din primul minut.

15'

Golubovic are o executie interesanta cu piciorul stang, dupa ce oprise mingea cu pieptul. Sutul s-a dus pe langa poarta. Sumudica le face semn fundasilor lateral sa urce mai mult.

13'

Ce incercare din partea lui Budescu! Acesta il simte pe Nita iesit dintre buturi si incearca un sut de la mare distanta. Mingea se duce pe langa poarta, dar ramane intentia, una de laudat.

11'

Prima faza periculoasa a celor de la Astra in acest meci. Geraldo centreaza la intalnire in fata portii, doi colegi cad in careu, insa centralul face semn ca jocul sa continue.

9'

Budescu se resimte dupa un duel cu Tamas in marginea careului stelist. In cele din urma mijlocasul Astrei se ridica si reia partida.

7'

Minge in stanga pentru Momcilovic, insa acesta scapa balonul in afara terenului. Steaua isi asuma constructia jocului, in timp ce jucatorii Astrei par a fi ramas, cel putin cu gandul, la petrecerea de dupa calificarea in primavara europeana a Europa League.

3'

Tamas pierde mingea dupa un dribling nereusit la centrul terenului, cei de la Astra o sansa buna de a pleca spre poarta lui Nita, insa dubleaza Tosca si indeparteaza mingea.

3'

Centrare a lui Momcilovic in careul advers, resping giurgiuvenii. Steaua ramane in presing si recupereaza rapid balonul. Un inceput dominat de echipa bucuresteana.

1'

Start de partida la Giurgiu. Boldrin a pus mingea in joc si Steaua are prima posesie.

19:00

Cele doua echipe patrund pe teren cu centralul Radu Petrescu in frunte. Acesta are cele mai multe eliminari directe dictate in aceasta editie de campionat (5).