CFR Cluj tinuta in sah de Hermannstadt. Campioana la al 7-lea meci consecutiv fara victorie in deplasare

Revenita pe arena proprie din Sibiu sub limina reflectoarelor si pe un gazon de buna calitate, Hermannstadt a obtinut in extremis un punct din confruntarea cu liderul CFR Cluj.

S-a terminat 1-1 dupa ce echipa din Gruia a deschis scorul prin Billel Omrani in minutul 79.

Doar sase minute s-au bucurat oaspetii de avantaj pe tabela. Sibienii au egalat prin Petrisor Petrescu dintr-o lovitura de la 11 metri.

Arbitrul Lucian Rusandu a indicat punctul cu var in urma unui hent comis de fundasul Pascanu la sutul lui Busu.

La 1-0 cei de la CFR Cluj au ratat desprinderea pe tabela dupa o actiune a lui Omrani. Mingea acestuia pentru Traore a fost deviata spre propria poarta de Stoica.

CFR Cluj n-a mai castigat pe teren advers in Liga 1 din 3 august (4-1 cu Chindia), adunand sapte partide la rand fara succes in deplasare.

Hermannstadt: Figueiredo – Luchin (Rimane ’68), Viera, Stoica, Opruţ – P. Petrescu, Dâlbea, Dumitriu – A. Vodă (Persano ’52), Debeljuh (Pires ’41), Buşu. Antrenor: Eugen Neagoe

CFR Cluj: J. Collado – Susic, Vinicius, Boli (Paşcanu ‘55), Camora – Itu (Rondon ’77), Hoban, Bordeianu – Deac, Traore, Costache (Omrani ’46). Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Buşu ’11, Viera ’48, Luchin ’64 / Paşcanu ‘83

Arbitru: Lucian Rusandu.